Vyplývá to z šetření mezi více než 200 personalisty tuzemských firem a z dotazování mezi téměř 1800 uživateli pracovního portálu Jobs.cz.

Z přehledu vyplývá, že firem, které uvedly, že se cílenému sledování činnosti zaměstnanců při práci na firemních přístrojích nevěnují, je víc než polovina – 58 procent. Z šetření ovšem vyšlo i to, že na 70 procent dotazovaných zaměstnanců přiznalo, že se v zaměstnání na PC nevěnují jen pracovním povinnostem. Sledování způsobu využívání pracovních počítačů se v poslední době stává čím dál tím rozšířenějším jevem. Zpravodajské agentury citovaly z výsledků šetření, které tvrdí, že lidé se na firemních počítačích v pracovní době mimo své povinnosti nejčastěji věnují komunikaci v sociálních sítích a prostřednictvím programů pro rychlé zasílání zpráv či vyřizování soukromých e-mailů. Výjimkou nejsou ani on-line nákupy a třeba hraní nenáročných webových her. Podle oslovených personalistů se tak nelze divit firmám, že chtějí udržet jistou hranici pozornosti svých zaměstnanců. Monitoring aktivit na PC je proto v tomto světle zcela oprávněný.

V dotazování mezi 1788 uživateli Jobs.cz 56 procent respondentů přiznalo, že čas od času nastane situace, kdy se v zaměstnání při práci na PC nevěnují pouze svým pracovním povinnostem. Na 14 procent lidí uvedlo, že počítač pro nepracovní účely využijí jen v mimořádných případech (povinné platby přes internetové bankovnictví apod.). Jen necelá pětina odpovídajících potvrdila, že se v práci věnují pouze úkolům vycházejícím z jejich pracovní náplně. Na 12 procent lidí odpovědělo, že by PC občas využili pro nepracovní záměry, nicméně právě strach z monitoringu a následných postihů jim v tom brání.

-pda-