V předchozích dvou měsících, tedy v listopadu a říjnu, zůstala nezaměstnanost na 7,1 procenta.

Počet volných pracovních pozic se v prosinci mírně snížil na 58 739. Nezaměstnanost klesla ve srovnání s listopadem jen ve dvou regionech: v Praze západ a v Praze. Největší nárůst hlásí Jindřichův Hradec (19,1 procenta), Prachatice, Pelhřimov, Chrudim a Klatovy.

Vysoký nárůst odpovídá podle Úřadu práce běžnému vývoji ke konci roku. „S příchodem zimy postupně končí sezónní práce a do evidence se už hlásí ve větším počtu i lidé, kterým 31.12. 2014 skončily termínované pracovní smlouvy a dohody nebo například živnostníci, kteří dočasně přerušili svou činnost a obnoví ji s příchodem jarního počasí,” vysvětluje Kateřina Sadílková, pověřená řízením Úřadu práce. I v dalších měsících do příchodu jara by mohla nezaměstnanost růst.

Také ekonomové zhoršení ke konci roku čekali. „Protože růst ekonomiky čekáme v dalších čtvrtletích spíše pozvolný, pozvolné bude i oživení zaměstnanosti. V roce 2015 očekáváme pokles průměrné míry nezaměstnanosti k blízkosti sedmi procent z 7,7 procenta v roce 2014,” komentovala výsledky Helena Horská z Raiffeisenbank.

Hledají se prodavačky i dělníci

Největší zájem měly firmy o pracovníky v gastronomii, administrativě, o prodavače, číšníky, servírky, zedníky, šičky, obchodní zástupce, nebo pomocné manipulační dělníky. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory. Přednost dávají firmy proškoleným specialistům s praxí.

V evidenci byli nejčastěji klienti s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem nebo s maturitou. Jsou to však i mladí lidé mezi 20 a 24 lety a nezaměstnaní nad 50 roků. Značnou měrou se na složení uchazečů podíleli dlouhodobě evidovaní klienti.

Profesně mezi uchazeči o práci převažují pomocní a nekvalifikovaní dělníci, pracovníci ve službách, prodeji, gastronomii, ostraze a administrativě, řemeslníci nebo opraváři.

-lhe-