Oznámil to Úřad práce ČR (ÚP ČR). Loni ve stejnou dobu bylo bez práce 525 tisíc lidí a nezaměstnanost se pohybovala nad sedmi procenty. Miínimálně do poloviny roku by mělo nezaměstnaných dále ubývat.
„V následujících měsících pomůžou trhu práce sezónní faktory, díky nimž můžeme počítat do června s poklesem počtu lidí bez práce o dalších 60 tisíc. Současný stav ekonomiky ovšem začíná rozhodovat o tom, zda bude pokračovat pokles podílu nezaměstnaných i na podzim, nebo se situace obrátí,“ říká hlavní ekonom UniCredit Pavel Sobíšek. Vývoj na konci roku a v dalších měsících je podle analytiků nejistý.
„Těžko dnes najdete firmu, které nechybí lidi. Rostoucí ekonomika vytváří nová pracovní místa jak ve výrobě, tak ve službách, a je stále obtížnější je obsadit. Rozjezd nových provozů je brzděn nedostatkem lidí do provozu, řidiči i manažery. Firmy se snaží nové kandidáty nalákat nejen na výši nástupního platu, ale i na pracovní prostředí či benefity,“ cituje web E15.cz Andreu Linhartovou Palánovou, odbornici na řízení lidských zdrojů ze společnosti PwC ČR.
Polovina firem chce nabírat
Zvyšovat počet zaměstnanců hodlá v letošním roce asi polovina českých společností. Březen je navíc tradičně měsícem, kdy roste zájem zaměstnavatelů o veřejně prospěšné práce. Některé kraje už evidují vyšší zájem firem o pracovníky na krátkodobé pracovní poměry, tedy brigády.
Zajímavé je, že od února klesla slabě či mírně nezaměstnanost ve všech regionech České republiky. Nejméně lidí bez práce je nadále v hlavním městě, kde je nezaměstnanost pouze 4,1 procenta. Nejvyšší je naopak stále podíl nezaměstnaných v Ústeckém kraji, a to devět procent. Mezi okresy jsou na tom nejlépe Rychnovsko a Praha-východ (2,5 procenta), nejvyšší nezaměstnanost je pak na Mostecku (11,4 procenta) a na Bruntálsku (10,9 procenta).
Na jedno volné pracovní místo připadá podle Úřadu práce v současné době průměrně 3,8 uchazeče. Z toho nejvíce v okresech Karviná (18,6) a Ústí nad Labem (14,8). Nejlépe je na tom Praha-východ. Zde na jedno volné místo připadá 1,1 uchazeče. Nejvíce volných pozic je v Praze, a to 17 077.
Volná místa se ale nedaří vždy obsadit. „Kromě nedostatku praxe, kvalifikace, dovedností a znalostí ze strany uchazečů o zaměstnání, to může být úroveň nabízené mzdy, práce na směny, např. v případě rodičů malých dětí či osob se zdravotním postižením, fyzicky náročná práce, vysoké nároky ze strany zaměstnavatele či nejistota v podobě termínovaných smluv. Problémem může být i omezená mobilita,“ vysvětluje ředitel Odboru zaměstnanosti Generálního ředitelství ÚP ČR Jan Karmazín.
Ten věří, že v této situaci může pomoci příspěvek na podporu regionální mobility, který od dubna ÚP ČR poskytuje v rámci pilotního projektu v pěti krajích ČR.
Víc se o vývoji březnové nezaměstnanosti dočtete zde.
Čím je podle Vás zapříčiněn pokles nezaměstnanosti v březnu?
Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.
-lhe-