Podíl nezaměstnaných v září mírně poklesl o 0,1 procentního bodu vůči předchozímu měsíci a dosáhl úrovně 7,3 procenta. Bez práce bylo podle statistik Úřadu práce 529 tisíc lidí, což je o šest tisíc méně než v srpnu.

Dobrou zprávou je i růst počtu volných pracovních míst. Těch evidují úřady práce aktuálně přes 56,6 tisíc, což je o téměř dva tisíce více než posledním prázdninovém měsíci.

Ekonomové za poklesem vidí zlepšující se ekonomickou situaci v Česku a úbytek lidí bez práce proto očekávali. „Snížení nezaměstnanosti kvůli zlepšujícímu se stavu ekonomiky jsme čekali již v srpnu, ale nakonec se snížení odsunulo v čase o jeden měsíc. Dnešní výsledek vnímáme jako potvrzení toho, že by se vlivem ekonomického oživení měla dále pozvolna zlepšovat i situace na trhu práce,” komentoval výsledek Václav Franče z Raiffeisenbank.

Podle Daniela Soukupa, odborníka na řízení lidských zdrojů z PricewaterhouseCoopers ČR, by zvýšení nezaměstnanosti nahrával konec některých sezónních prací a větší počet absolventů na trhu, převážilo však vytváření nových pracovních míst.

Pokles nezaměstnanosti je výbornou zprávou, která potvrzuje sílu ekonomického oživení. Problémem začíná být struktura nezaměstnaných, kdy se firmám nedaří obsazovat nejen specializované či manažerské pozice, ale i technické pozice vyžadující střední odborné vzdělání a alespoň základní znalost cizího jazyka,” řekl.

Více se o posledním vývoji nezaměstnanosti dočtete zde.

Co podle vás stojí za zářijovým poklesem nezaměstnanosti?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

-lhe-

.