Uchazečů o zaměstnání bylo na konci srpna zhruba 388 tisíc, což je v tomto období nejméně od roku 2008.

Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Úřad práce ČR (ÚP ČR). Volných míst je v Česku přes 139 tisíc, tedy nejvíce za posledních osm let. Loni v srpnu činil podíl nezaměstnaných 6,2 procenta. „V mezinárodním srovnání měla ČR druhou nejnižší nezaměstnanost v EU,“  konstatoval Úřad práce ČR.

Analytici nicméně potvrzují, že mají tuzemské firmy problém najít vhodné a kvalifikované pracovníky, což směřuje k potížím ve výrobě a zároveň může vést k většímu tlaku na růst mezd.

V srpnu se situace na pracovním trhu vyvíjela podle očekávání. Po mírném nárůstu v prvním prázdninovém měsíci se nezaměstnanost opět snížila. Jen červnová čísla byla v roce 2016 nižší, a to o 0,1 procentního bodu.

Podíl nezaměstnaných k 31. 8. 2016 5,3 %
Počet uchazečů o zaměstnání 388 474
Počet dosažitelných uchazečů o zaměstnání 370 574
Míra nezam. podle EUROSTAT (červenec 2016) 4,3 %
Počet volných pracovních míst 139 268

Navzdory snížené aktivitě na trhu práce během prázdnin nadále rostl počet volných pracovních míst, a to i v regionech, kde je nezaměstnanost nejvyšší. Například Ústecký kraj hlásí historické maximum od roku 2001, tedy 8 092 volných pozic. Zároveň klesl počet evidovaných uchazečů o zaměstnání. To svědčí o dobré kondici tuzemské ekonomiky i  o dobrých výsledcích českých služeb zaměstnanosti,“ tvrdí ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová

Čísla ovlivňují letní brigády

Počet lidí bez práce samozřejmě ovlivňují sezonní práce, které jsou na konci léta v plném proudu. V uplynulém měsíci nabízeli zaměstnavatelé prostřednictvím ÚP celkem 1 245 pozic v rámci brigád – a to nejčastěji v zemědělství, lesnictví a rybářství, případně stavebnictví či dopravě.

Podle generální ředitelky Úřadu práce ČR Kateřiny Sadílkové je pozitivní zprávou i to, že v evidenci klesá počet absolventů škol a mladých lidí obecně. „Řada mladých lidí se snaží hledat si práci už v době, kdy ještě mají statut studenta. Také zaměstnavatelé mají zájem o uchazeče, kteří mohou do firem vnést inovativní myšlení, nové prvky a nadšení. Právě to se velmi dobře osvědčuje v praxi,“ vysvětluje Sadílková.

Nejnižší nezaměstnanost vykázaly v srpnu okresy Rychnov nad Kněžnou (2 %), Praha-východ (2,1 %), Jindřichův Hradec (2,7 %) a Benešov (2,8 %). Nejvíce lidí bez práce naopak evidovali v okresech Most (10,8 %), Karviná (10,7 %), Ostrava – město (9,6 %) a Ústí nad Labem (9,5 %). V Praze se nezaměstnanost pohybuje těsně pod čtyřmi procenty.

Čísla, zveřejněná Statistickým úřadem Evropského společenství, která se používají pro mezinárodní srovnávání, ukazují, že je Česká republika dlouhodobě pod unijním průměrem.

V červenci měla ČR po Maltě druhou nejnižší nezaměstnanostv Evropě. V rámci takzvaně sezónně očištěných dat bylo v Česku bez práce 4,2 procenta lidí v produktivním věku. Průměr v EU pak činil 8,6 %.

Analytici: Růst mezd bude rychlejší

Lze očekávat, že konec sezónních vlivů bude tlačit na mírný růst nezaměstnanosti. Růst ekonomiky a s ním související tvorba dlouhodobých míst, zejména v průmyslu, však bude pokračovat. Pozorujeme to na nedávno zveřejněných statistikách mezd. Jejich růst a naše zkušenosti z firem napříč trhem ukazují, že společnosti musí přidávat, pokud si chtějí udržet klíčové lidi a nalákat nové. Mnohdy ani to nestačí, a proto se firmy snaží oslovit potenciální a stávající pracovníky například atraktivnějšími benefity, lepšími pracovními podmínkami či například možností pracovat z domova,“ komentuje současnou situaci na českém trhu práce Andrea Linhartová Palánová z PwC Česká republika.

Také podle analytika skupiny Akcenta Miroslava Nováka bude nízká nezaměstnanost opět tlačit na rychlejší růst mezd.

V mezinárodním srovnání je míra nezaměstnanosti v ČR jedna z nejnižších v Evropě a v kombinaci s rostoucím počtem volně nabízených pracovních míst vytváří vhodné podmínky pro růst mezd. Důkazem budiž vývoj v první polovině roku, přičemž ve druhém pololetí by mohl mzdový růst ještě zrychlit.“

Z vývoje na pracovním trhu je patrné, že další snižování nezaměstnanosti bude daleko pozvolnější než v posledních dvou letech,“ doplňuje ještě analytik.

O vývoji nezaměnstnanosti v srpnu se dočtete více na stránkách Úřadu práce.

Čím je podle Vás zapříčiněn rekordní počet volných míst v srpnu?

Převzato z portálu www.businessInfo.cz.

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.