Napsal to server Zprávy.rozhlas.cz.
Výpověď pro přebytečnost postihla nedávno také Milenu Kousalovou z Pardubic. Protože ale na zázraky tahle vysokoškolsky vzdělaná žena nevěří, vzala osud do vlastních rukou a založila vlastní firmu na hlídání domácích zvířat. Zatím je ale ryze fiktivní.
„Zjistila jsem, že jsem se dostala do kategorie, která je stará. Sháněla jsem práci projektového manažera, ve školství. Naučila jsem se psát motivační dopisy,“ říká absolventka Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity v Praze.
Dnes už bývalá učitelka a projektová manažerka přišla o práci ze dne na den. Bez zaměstnání byla osm měsíců.
„Je to u mě ještě horší, že jsem se dvěma dcerami a obě studují. Táhly jsme to z podpory, ze stipendií. Teď před sebou hrnu dluhy,“ říká.
V Česku unikátní projekt Fiktivní firma 50 plus jí ale zvedl sebevědomí a poskytl návod, jak založit firmu a podnikat.
„Fiktivní firmu jsme založili, dokonce jsem uvažovala, že bychom v tom podnikali. Mělo to být pet sitting – péče o zvířata v domácnosti. Prostě chcete jít do kina, na návštěvu a nemusíte s sebou táhnout pejska. Nechtějí ho tam, nebo jsou na něj alergičtí.“
Paní Milena se naučila napsat oznámení do živnostenského rejstříku, zjistila, jak založit právnickou osobu, spočítat daně nebo vymyslet marketingový plán.
„Uvědomila jsem si, že tam jsou vesměs lidi se středoškolským, potažmo s vysokoškolským vzděláním, bylo mi zpočátku všelijak. Ale je to báječné. Třeba jeden kolega už začal podnikat – jako hodinový manžel,“ vysvětluje.
Vzdělávací projekt Fiktivní firma 50 plus dosud absolvovalo několik desítek lidí. Většinou se rekrutovali z Pardubicka Chrudimska, Svitavska a Orlickoústecka.
Domníváte se, že fiktivní firmy mohou pomoci snížit nezaměstnanost?
Podělte se s námi o svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.