Smlouvy jsou z roku 2014 a dohoda už do nich není podle starého zákona aplikovatelná,“ vysvětlil končící ekonomický náměstek Marek Pieter, který přechází na resort dopravy.

V současné době se dopravní firmy obracejí na Liberecký kraj, coby objednavatele veřejné dopravy, se žádostí kompenzace na příští rok. Zvýšené mzdové náklady totiž mají přímý dopad na prokazatelné ztráty a kraj nemá v současnosti tento dopad přesně vyčíslený. Mohlo by se ale podle Půty jednat o navýšení nákladů až o 3 až 4 koruny na kilometr, což by ročně mohlo činit až 42 milionů korun.

Řidiči ale podle dopravních odborů s navýšením mzdy počítají a bez něj jezdit nebudou. Jasněji bude po setkání představitelů kraje se zástupci odborů i dopravců. Jednání u kulatého stolu je naplánováno na konec listopadu. „Rovněž hodlám paní ministryni požádat, aby celá věc byla projednána na úrovni vlády,“ dodal Půta. Podle dohody vlády a odborů by se platy řidičů měly od nového roku zvednout ze 71 korun na 98 korun a zohledněny by měly být i další příplatky. Liberecký kraj zajišťuje dopravu v rozsahu zhruba dvanáct milionů kilometrů ročně.

Zdroj: www.e-sondy.cz.

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.
-lhe-