Lesní školky vystoupí ze šedé zóny vzdělávání. Už se nebudou muset před úřady tvářit jako zájmové kroužky, brzy dostanou status plnohodnotných mateřských škol. Výhody této novinky pro rodiče, kteří chtějí, aby jejich děti vyrůstaly co nejblíž přírodě, jsou zjevné: lesní vzdělávání bude pod dohledem státu a levnější.
Podstatou těchto školek je, že se v nich děti učí a hrají si v přírodě. Dokonce nemají stálé “obydlí”. U rodičů je o ně v posledních letech velký zájem, dosud ale museli kvůli chybějící legislativě přistoupit na to, že se jedná o neoficiální instituci. A výrazně si připlatit. “Měsíčně platím za dceru šest tisíc korun. Kdyby to bylo levnější nebo zdarma, určitě by mi to pomohlo a přihlásila bych i svou druhou dceru,” říká Zuzana Kroutilová z Prahy.
O změnu v této velmi diskutované záležitosti se postarali poslanci ve školském výboru. Minulý týden možnost zápisu lesních školek mezi oficiální mateřské školy přidali se souhlasem ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) do novely školského zákona, která by měla projít letos.
Není dětem zima?
Ministerstvo školství po jejím schválení bude posílat lesním školkám peníze na provoz stejně, jako je posílá těm kamenným. Školka by zároveň podléhala kontrolám školní inspekce. Školky zatím fungují pod názvem lesní klub, s kterým rodiče uzavírají smlouvu o péči o dítě. “Je to první a velmi důležitý krok dopředu,” chválí aktivitu poslanců i ministerstva Tereza Valkounová, předsedkyně Asociace lesních mateřských škol. V Česku nyní existuje 140 lesních “klubů” a přibývají další.
Podle Valkounové se dá očekávat, že pokud budou finančně dostupnější, vznikne jich ještě víc. Rodiče si chválí, že se děti v přírodě vyřádí a jsou celkově šikovnější. “Dcera chodila i do běžné školky, ta lesní jí vyhovuje mnohem víc. Je přemýšlivá, tady jí dávají větší svobodu a také je méně nemocná,” říká Kroutilová. Dětem prý pobyt venku svědčí i v zimě. “Také jsem se zprvu bála, jestli jim nebude zima. Rodiče dětem musí pořídit kvalitní funkční oblečení a ony si rychle na pobyt venku zvyknou,” mluví z vlastní zkušenosti.
Právě zvýšené náklady na kvalitní výbavu pro pobyt venku mohou rodiče odradit. “Rodiče budou mít vždy možnost umístit dítě v běžné mateřské škole,” říká Petr Kořenek (ČSSD), který pozměňovací návrh do novely školského zákona přidal.
Poslanci reagovali i na výtku, že docházka do lesní školky by se nepočítala mezi povinný poslední rok v mateřské škole, který novela také zavádí. I to by nově mělo jít.
Ještě kus cesty
O lesních školkách se veřejnost dozvěděla nejvíce před dvěma lety, kdy jim hrozil zánik kvůli novému zákonu o dětských skupinách. Měly pod ně spadat, ale nesplňovaly přísné hygienické podmínky, například kvůli toaletám. Nakonec se podařilo prosadit, aby se na ně zákon nevztahoval.
Podmínky zápisu mezi oficiální mateřské školy má stanovit vyhláška. Zatím je jasné, že souhlas k němu bude muset dát krajská hygienická stanice. A byly to zatím vždy zdravotnické požadavky, s kterými lesní školky musely bojovat. “Zatím nevíme, podle čeho budou hygienické stanice naše školky posuzovat. Nechceme se předčasně radovat, raději tedy vyčkáváme,” říká Valkounová.
Líbí se vám návrh, že lesní školky budou podporované státem a cenově dostupnější?
Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.
-lhe-