Heger v pořadu České televize, Otázky Václava Moravce veřejnosti řekl, že růst spoluúčasti pacientů je až posledním krokem reformy. Reforma prý začne u zdravotních pojišťoven. Nyní je spoluúčast lidí 17 procent a neměla by překročit 20 procent.

První návrh, který vláda projedná, bude novela zákona o veřejném zdravotním pojištění. Ta by měla zvýšit platbu za den v nemocnici z 60 na 100 korun a 30 korun za položku na receptu bude za celý recept. Spoluúčast je nyní vázána především na regulační poplatky u lékaře, v nemocnici, na pohotovosti a v lékárně, loni tak pacienti vydali zhruba pět miliard korun. Další velkou složkou jsou platby pacientů za zubní péči. Heger v televizi řekl, že v balíku 25 reformních zákonů bude i to, že špatně hospodařící pojišťovny se budou muset sloučit. Chce konkurenci pojišťoven, lépe se tak využijí peníze.

Podle plánů ministra by měla být součástí reforem i výchova pacientů. Lidé by se prý měli naučit žít zdravým způsobem života, místo toho, aby si kupovali léky a doplňky stravy. Heger také zdůraznil to, že jeho úřad bude pečlivě monitorovat sociální dopad jednotlivých opatření.

-pda-