Podle nejnovějších dat Eurostatu nezaměstnanost v Evropské unii ve srovnání s loňským rokem stoupla. Zatímco loni v červenci dosáhla v evropské osmadvacítce 10,5 %, ve stejný měsíc v letošním roce byla již 11 %.

Podobný nárůst zaznamenaly i státy eurozóny: v loňském roce zde celková nezaměstnanost dosahovala 11,5 %, o rok později stoupla na 12,1 %. Bez práce tak bylo v letošním červenci 26,7 milionu obyvatel, z toho 19,2 milionu v zemích eurozóny.

Jak také uvedl Eurostat, čísla z července 2013 jsou o něco nižší než hodnoty zjištěné o měsíc dříve – v případě osmadvacítky se jedná o 33 tisíc, eurozóna zaznamenala o 15 tisíc nižší nezaměstnanost. Důvodem jsou sezónní práce.

Podle evropského komisaře pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začlenění Lászla Andora se jedná o povzbudivou zprávu a signál, že opatření, která přijaly členské země, fungují.

Nedávné zlepšení je minimální, situace proto zůstává i nadále velmi nejistá. Není čas na oslavy a samolibost. Na druhou stranu vidíme, že jsme zvolili správnou politiku zaměstnanosti, avšak musíme ještě více přidat do kroku,“ uvedl také Andor s tím, že situace je kritická zejména v souvislosti se stále vysokou nezaměstnaností mladých lidí.

Na začátku letních prázdnin bylo totiž v celé EU 5,6 milionu nezaměstnaných, jejichž věk nepřekročil 25 let. V eurozóně pak nemůže najít práci 3,5 milionů mladých. Nejvíce nezaměstnaných mladých hlásí podle Eurostatu Řecko (62,9 %), Španělsko (56,1 %) a Chorvatsko (55,4 %).

Naopak nejnižší míru nezaměstnanosti osob pod 25 let vykazuje Německo (7,7 %), Rakousko (9,2 %) a Malta (10,6 %).

Jak by podle vás mohla Evropská unie pomoci zlepšit zaměstnanost?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.