Uvedl to server Ihned.cz.

Až rozdají v pražské vinohradské nemocnici za pár dní lednové výplatní pásky, lékařům to může připadat jako chyba. Jenže zhruba tři tisíce korun, které tam neuvidí, odteď budou postrádat pravidelně. A nejen na Vinohradech.

Peníze, které si lékaři fakultních nemocnic vybojovali dramatickou protestní akcí Děkujeme, odcházíme, přestávají vyplácet všechny největší nemocnice v zemi přesně dva roky po protestech.

Pro příklad: v pražské Všeobecné fakultní nemocnici plánují postupovat podle ekonomických výsledků, v Brně podle finančního chování jednotlivých klinik a v Hradci Králové nebo v Motole zase podle vyjednávání s pojišťovnami.

„Nemáme uzavřené všechny smlouvy. Vyplácení jsme prozatím změnili z měsíčního na kvartální,“ řekl HN ředitel největší domácí nemocnice FN Motol Miloslav Ludvík. A třeba v Olomouci už preventivně přestali peníze navíc posílat úplně. „Jde o opatření, kterým chceme všechny zaměstnance motivovat k vyrovnanému hospodaření,“ říká mluvčí Egon Havrlant.

Ještě loni přitom dostávali lékaři 6,25 procenta navíc ke každému platu ve všech nemocnicích, na které dosáhl ministrův příkaz. Průměrný příjem doktora tak ve fakultních nemocnicích poskočil za dva roky z padesáti osmi tisíc na šedesát devět tisíc měsíčně. Teď se však trend otáčí.

Ředitelé se obávají, že s letošním rozpočtem nevyjdou a někde už kvůli tomu sahají na platy i zdravotním sestrám – berou jim zhruba tisíc korun měsíčně. „Je to jen přechodné opatření, které skončí, jakmile to bude ekonomicky možné. Letos nám ale hrozí deficit až 240 milionů korun,“ vysvětluje šéf Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Marek Zeman.

Nemocnice se potýkají s vyšší DPH, nižšími zálohami od VZP, které ubyly desítky tisíc pojištěnců, a především s novým platebním systémem. Zdravotní pojišťovny začínají postupně hradit za stejnou operaci všem stejně, to ale v překladu znamená, že tam, kde vydělávali léta více, najednou desítky milionů korun chybí. Fakultní nemocnice, kde končí ty nejkomplikovanější případy, se s novým systémem vyrovnávají těžce. „Fakultní nemocnice jsou pod velkým tlakem,“ potvrzuje Jaroslava Kunová, šéfka Asociace nemocnic a ředitelka z Plzně.

Měli by podle vás lékaři a zdravotní sestry protestovat proti snížení platů?

Diskutujte o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.