„Vychází mi z toho, že firmy jsou opatrné. Vzhledem k nejistým ekonomickým vyhlídkám je oživení stále ještě jenom očekáváním. Nemáme zde žádné náznaky toho, že by se situace v Česku nebo v eurozóna obracela k lepšímu,“ upozorňuje ekonom.

Situace na trhu práce by se podle odborníků mohla zlepšit nejdříve na přelomu letošního a příštího roku.

Podle makroekonoma Českomoravské komory odborových svazů Jaroslava Ungermana by ke snížení nezaměstnanosti mohl pomoci větší rozvoj rekvalifikačních kurzů. „Samozřejmě rozumím tomu, že to je záležitost dlouhodobá. Efekt vidím především v tom, že budeme mít takový systém rekvalifikací, že po ročním kurzu člověk musí být schopen pracovat jako odborník,“ říká.

Jak ale upozorňují zaměstnavatelské svazy, problém na trhu práce není jenom propouštění, ale paradoxně také nedostatek lidí. Firmám chybí hlavně kvalifikovaní pracovníci.

Máme zvyšující se počet nezaměstnaných, ale zároveň si firmy stěžují na nedostatek konkrétních kvalifikací. Jde to průřezově, nedá se říct, že to jsou jenom nekvalifikovaní nebo nízkokvalifikovaní. Jsou to třeba i vysokoškoláci-technici, kteří také chybí,“ říká Miloš Rathouský ze Svazu průmyslu a dopravy.

Inflace se oproti únoru zvýšila o jednu desetinu procenta. Může za to zdražení potravin, zejména zeleniny, ale také vyšší ceny nealkoholických nápojů a pohonných hmot. Meziroční inflace se zvedla stejně jako v únoru o 1,7 procenta.

Snížila se ve vašem regionu v poslední době nezaměstnanost?

Povězte nám to pod tímto článkem nebo na Facebooku.