Podle serveru Novinky.cz, který vychází ze zprávy ministerstva školství, nastoupí letos na střední školy oproti loňsku o 23 000 studentů méně. Resort se proto snaží přimět kraje, do jejichž kompetence střední školství v regionech patří, ke snížení počtu škol.

Od roku 2013 chce také ministerstvo změnit systém financování škol – základní a střední školy, které mají málo žáků, by dostávaly méně peněz. Podobnou situaci řešily úřady podle serveru Novinky.cz už ve druhé polovině 90. let, kdy klesala porodnost a dětí bylo málo. Tehdy obce zrušily mnoho školek, kterých je nyní nedostatek.

Letošní školní rok bude ve znamení podpory učňovského školství, plánuje ministerstvo. Podle ministra školství Josefa Dobeše (VV) se zastavuje propad učňů a děti se víc hlásí do učebních oborů možná i ze strachu ze státních maturit.

Kvůli slabým populačním ročníkům středoškoláků ubývá, letos ve středních školách bude 454 000 studentů. Úbytek žáků se má podle prognózy ministerských úředníků nejvíce dotknout učilišť, která mají přijít o více než šest procent žáků. Naopak demografické výkyvy se nedotknou konzervatoří. Gymnázia přijdou jen o 2,9 procenta studentů, ostatní střední školy s maturitou pak o necelých šest procent.

-pda-