Deník Právo uvedl, že šest z celkem 14 krajů včetně Prahy ale zatím žádné snižování kapacit škol nechystá, prý slučovaly už dříve, a ke změnám nemohly letos přistoupit tak rychle. Slučování provázejí protesty veřejnosti. Například ve Zlínském kraji zanikla k 1. červenci Střední škola obchodu a služeb Vsetín a sloučila se se Střední odbornou školou Josefa Sousedíka Vsetín, Střední odborná škola Uherský Brod se sloučila se Střední průmyslovou školou Uherský Brod. Zaniklo i Odborné učiliště a Praktická škola Zlín-Klečůvka, instituce přešla pod Střední školu gastronomie a obchodu Zlín. Sedm škol ubude během prázdnin v Ústeckém kraji.
Ve středních Čechách se od 1. září sloučí Odborné učiliště Liteň a Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Beroun-Hlinky. V Plzeňském kraji hejtmanství od 1. července sloučilo kvůli klesajícímu počtu žáků do pěti subjektů deset škol. Kromě středních škol ale kraj sloučil s tamním Středním odborným učilištěm i základní školu v Plané na Tachovsku. Moravskoslezský kraj v letošním roce sloučil do sedmi nových organizací celkem 13 středních škol, jednu jazykovou školu a jednu svou základní školu.
Podle informací deníku Už loni v září nastoupilo do prvních ročníků středních škol o 16 tisíc dětí méně než v předchozím roce, letos bude propad pokračovat. „K 1. 9. 2010 bylo v rejstříku škol a školských zařízení zařazeno 1433 středních škol.
Podle Práva by vodítkem pro rozhodnutí, kterou školu zrušit, mohly být i výsledky státních maturit. Ministerstvo sice nezveřejnilo žebříček škol, podle ministra Josefa Dobeše (VV) by se ale kraje měly svých škol ptát, jak obstály. Například na učňovských oborech s maturitou propadla třetina studentů, na 11 školách pak byla neúspěšnost dokonce přes 70 procent.
Před slučováním chce ministerstvo školství uchránit několik škol s tradicí, takzvané školy „rodinného stříbra“. Slučování by se také nemělo tolik dotknout učilišť a škol s technickým zaměřením, protože jejich absolventi jsou potřební na trhu práce.
-red-