Je to ale o deset lidí méně než za stejné období vloni. Za loňský rok v důsledku pracovního úrazu zahynulo 137 lidí, o dva více než v roce 2010.

Statistiky dále uvádějí, že déle než pět dnů muselo v nemocnici po úrazu v zaměstnání zůstat 302 lidí, meziročně méně o 35 osob. Vyplývá to z údajů Státního úřadu inspekce práce (SÚIP).

Celkem se na pracovištích v prvním čtvrtletí stalo 9528 úrazů. Ze zprávy SÚIP vyplývá, že nejčastějším zdrojem pracovních úrazů se za 1. čtvrtletí

2012 staly materiály, předměty, výrobky, součásti strojů a vozidel, úlomky a prach, dále budovy, stavební konstrukce, povrchy na úrovni země jako podlahy, zemědělská půda, sportoviště či kluzké podlahy.

Největší počet úrazů se v prvních třech měsících roku stal v Jihomoravském kraji, a to 1087. Nejméně, 339, se jich stalo v Karlovarském kraji. Server Finanční noviny.cz ke zprávě dodal, že z cizích státních příslušníků jich v prvním čtvrtletí utrpěli pracovní úraz s následkem smrti dva. Po vážném úrazu na pracovišti bylo déle než pět dnů hospitalizováno celkem devět cizinců.

SÚIP dále uvedl, že ve čtvrtletí provedl 7180 kontrol u zaměstnavatelů a uložil 677 pokut v celkové výši 29,56 milionu korun. Nejvíce uložených pokut spadá do oblasti pracovních vztahů a podmínek.

-pda-