Budou o nich jednat na mimořádné tripartitě, která se uskuteční na přelomu ledna a února 2012. Na její program by se mělo dostat i financování zdravotnictví. Informaci přinesl online deník ČMKOS eSondy.cz

Vláda na tripartitě jednala s odbory a zaměstnavateli o návrzích Národní ekonomické rady vlády (NERV), který pro krizové měsíce sestavil desítky doporučení. Experti ve svém protikrizovém balíčku podle některých médií radí mimo jiné sjednotit DPH na 20 procentech, zvýšit daně na cigarety a alkohol či zkrátit pracovní dobu a s ní snížit i platy. Jenže podle mínění odborů nejsou v návrzích NERV žádná prorůstová opatření. Chtějí proto o scénářích pro krizi jednat na mimořádné tripartitě.

Na mimořádné tripartitě by se měla projednávat také situace ve zdravotnictví. Nemocnice by sice měly dostat o tři procenta peněz víc než v loňském roce, podle něhož se finance stanovují, ale rizikem pro hospodaření nemocnic je podle odborářů zvýšení DPH, které prý může řadu dohod, třeba o navýšení platů zdravotníků, ohrozit. Zástupcům odborů se nelíbí také novela zákona o úrazovém pojištění, který se nelíbí také zaměstnavatelům. Novela zákona předpokládá, že výběr příspěvků zaměstnavatelů i výplata dávek zaměstnancům půjde přes stát.

Kritikou prošel i věcný záměr zákona o vysokých školách. Odbory protestovaly proti plánům na školné, zaměstnavatelé chtějí větší propojení škol s praxí. Zaměstnavatelé vyzvali ministra průmyslu a obchodu, aby zasáhl v případě zákona o podpoře obnovitelných zdrojů energie, který je v současné době v Senátu, aby se kvůli podpoře biometanu, neopakovala situace se zdražením elektřiny kvůli podpoře fotovoltaických zařízení. „My se domníváme, že je to skrytá druhá fotovoltaika a mohla by spotřebitele energií stát na poplatcích dalších 12 až 17 miliard korun,” citovaly eSondy.cz viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje.

-pda-