To jsou poslední doporučení Národní ekonomické rady vlády (NERV), která ekonomové vypracovali v důsledcích krizových scénářů, které se stahují nad Evropou.

Ekonomové dále radí, aby si ČR rozhodně nepůjčovala na trzích ani v případě nejhlubší krize. Zatím mají ekonomové z NERVu a ministerstvo financí asi třicet návrhů, které mají posoudit na začátku příštího týdne spolu s ministrem financí a premiérem země. Návrhy počítají se třemi možnými scénáři vývoje domácí ekonomiky, navíc s jedním katastrofickým, pokud by nastal systémový kolaps Evropy: náhle by se rozpadla eurozóna a banky by přestaly půjčovat.

Vše by mělo být jasné na začátku roku 2012, když už budou známy přesnější odhady vývoje české ekonomiky a změní se i státní rozpočet. Sám ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) připustil, pokud by došlo ke kolapsu eurozóny, že by pak ČR bojovala o samotné přežití. I tehdy by však neměla vláda sahat k dalšímu zadlužování země, ale naopak pokračovat v postupném snižování tempa zadlužování země. To se nelíbí opozici, která naopak vybízí k prorůstovým opatřením.

-pda-