Reagovali tak na odvysílání britského televizního dokumentu o znečištěném ovzduší na Ostravsku, který firmu ukázal ve špatném světle. Podle odborářů to může mít na chod podniku velmi negativní dopad, v nejhorším případě hrozí zavření jedné ze dvou ostravských vysokých pecí, což by mohlo stát pracovní místa tisíce lidí.

Odboráři tvrdí, že dokument vykreslil ArcelorMittal jako jediného viníka špatné situace s ovzduším v regionu, navíc ještě nepravdivým způsobem.

Podle časopisu Týden, který citoval představitele odborů hutí je to ve Velké Británii velmi citlivé téma a jakmile některá ze společností z kteréhokoli místa v Evropě je vykreslena takovým způsobem, má to odezvu u akcionářů, zákazníků i investorů.

Černé scénáře dalšího vývoje tak podle odborářů počítají s tím, že společnosti ubude zakázek. A situace se může takovým dokumentem ještě zhoršit, protože zákazníci si mohou rozmyslet, jestli budou obchodovat se společností, která takovým způsobem v nějaké zemi škodí,” řekl Týdnu odborář Leopold Láskovský. Stejně tak to podle Laskovského ovlivní i zájemce o investování v regionu a také ty, kteří by Českou republiku chtěli navštívit jako turisté.

Odboráři proto chtějí svolávat mítinky se zaměstnanci, kde jim budou vysvětlovat celkovou situaci. ArcelorMittal Ostrava má v současné době 5500 zaměstnanců, s dceřinými podniky jich je celkem 7000.

-pda-