Světový den statistiky se koná jednou za pět let. Vyhlášen byl Valným shromážděním Statistické komise OSN. Vůbec první takový den se konal v roce 2010 a zapojilo se do něj více než 130 zemích a regionů. Letos v červnu přijalo Valné shromáždění OSN rezoluci, kterou byl 20. říjen 2015 schválen jako historicky druhý Světový den statistiky s mottem „Kvalitní data, lepší život“.

Český statistický úřad hodlá u příležitosti Světového dne statistiky představit novou aplikaci, díky které budou mít uživatelé snadnější přístup ke statistickým informacím ČSÚ prostřednictvím mobilního telefonu nebo tabletu. Kromě toho připravuje den otevřených dveří v jediné české statistické knihovně, která se nachází v pražském sídle ČSÚ na Skalce a v níž budete moci vidět historické a unikátní statistické publikace a časopisy.

V pražském ústředí ČSÚ také budete moci navštívit výstavu Příběh statistiky. Vypravuje o historii statistiky a sčítání lidu, domů a bytů na našem území.

Ve Světový den statistiky rovněž vyjde elektronická publikace Jak dát číslům smysl, jež čtenářům představuje správnou práci se statistickými informacemi. Ukazuje, jak lze číst v datech a grafech a jak správně interpretovat statistické údaje. Publikace bude volně ke stažení na webových stránkách ČSÚ.

Ke Světovému dni statistiky je také naplánována schůzka národních statistických společností V6 (statistické společnosti Rakouska, Česka, Maďarska, Rumunska, Slovenska a Slovinska) ve Vídni.

Oceníte mobilní aplikaci, díky které se snadněji dostanete ke statistickým informacím ČSÚ?
Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.
-lhe-