Informoval o tom server Deník.cz.

Podle ředitele kutnohorského úřadu práce Václava Kaše by se však situace nemusela výrazněji zhoršovat. „To nejhorší máme snad za sebou. Nejvíce lidí přichází na úřad práce v lednu a částečně ještě v únoru. V březnu se to začíná obracet,“ konstatoval Václav Kaše s tím, že pozitivní roli sehraje opět blížící se začátek veřejně prospěšných prací. Úřad práce již připravuje smlouvy s prvními obcemi na Kutnohorsku.

Nezaměstnaných ale v lednu přibylo v celých středních Čechách. Podíl nezaměstnaných vypočtený podle nové metodiky se proti minulému měsíci zvýšil o půl procentního bodu na 6,6 procenta. Úřady práce koncem ledna evidovaly 57 455 lidí schopných okamžitě nastoupit do zaměstnání, vyplývá z údajů ministerstva práce a sociálních věcí.

Ministerstvo přešlo od letošního roku na nový ukazatel míry nezaměstnanosti. Nově uvádí podíl nezaměstnaných osob vůči obyvatelstvu ve věku 15 až 64 let, zatímco dřívější míra nezaměstnanosti poměřovala uchazeče o zaměstnání pouze k ekonomicky aktivním lidem.

Podle odborníků stojí za zvýšením nezaměstnanosti především ukončení sezonních prací. Tato skutečnost má nejpodstatnější vliv na zvýšení nezaměstnanosti v tomto období, ve kterém každoročně hodnoty počtu nezaměstnaných kulminují.

Další vývoj bude záležet převážně na klimatických podmínkách. Práce v zemědělství, stavebnictví, povrchových lomech nebo lesích jsou nyní přerušeny a začnou se obnovovat až ke konci března nebo v dubnu.

Středočeské úřady práce koncem ledna evidovaly 58 247 uchazečů o zaměstnání, o 3796 více než na konci předchozího měsíce. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku je to o 4918 uchazečů více. V lednu se přišlo nově zaregistrovat 8548 uchazečů, to je o 2972 více než v prosinci. Vyřazeno z evidence bylo 4752 lidí, o 2135 více než v předchozím měsíci.

Středočeské úřady práce koncem ledna evidovaly 4269 volných pracovních míst, což bylo oproti minulému měsíci o 225 více. Na jedno volné pracovní místo v regionu tak připadá téměř 14 uchazečů o zaměstnání.

Na konci ledna úřady práce v regionu registrovaly nejvyšší nezaměstnanost v okrese Kutná Hora, a to 9,1 procenta, poté následovaly okresy Kolín a Příbram se shodnou hodnotou 8,9 procenta.

Nejpříznivější situace je tradičně v okresech Praha-východ a Praha-západ, kde hodnota nezaměstnanosti na úrovni 3,3, respektive 3,7 procenta, následuje Mladá Boleslav s 4,6 procenta. Tyto údaje jsou již také vypočítány podle nové metodiky.

Středočeský kraj má v rámci republiky druhý nejnižší podíl nezaměstnaných. O tuto pozici se dělí s plzeňským regionem, který je na tom podobně. Prvenství patří tradičně Praze. Nezaměstnanost v celém Česku se v lednu meziměsíčně zvýšila z 7,4 na 8 procent a rostla ve všech krajích.

Myslíte si, že úřady práce dělají dost pro to, aby se zvýšila zaměstnanost?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.