Odešly s dítětem na několik let na rodičovskou dovolenou a teď se chtějí vrátit do zaměstnání. Mezitím se ale technologie, které dříve v práci používaly, proměnily nebo nastoupily nové. Stejně tak se změnila situace na trhu práce. S návratem by teď matkám měly pomoci kurzy placené z evropských peněz. Touto dobou se rozjíždějí a mohou se do nich hlásit ženy, ale i muži po celé republice.

Například jazyková škola Channel Crossings teď vybrala 12 matek, které bude zdarma školit mimo jiné právě v tom, jak při práci s počítačem používat cloud nebo jak si poradit s novými technologiemi. Přihlášené ženy musí pouze složit vratnou kauci. Podobně to funguje i u dalších pořadatelů.

Setkáváme se i s tím, že matky chtějí podnikat. Zařazujeme proto školení, jak vytvořit webové stránky, upozornit na sebe prostřednictvím sociálních sítí, pracovat s grafickými programy a podobně,” popisuje Zdeňka Havrlíková, která má projekt v Channel Crossings na starosti. S vedením podobných kurzů má zkušenosti, firma je původně začala pořádat pro své zaměstnance a postupně je rozšířila i pro zájemce a zájemkyně “zvenčí”.

Ministerstvo práce a sociálních věcí rozdalo na projekty podporující snadný návrat rodičů do práce zhruba 365 milionů korun z evropských fondů. Čerpají je většinou spolky, poradenské a školicí firmy nebo třeba okresní pobočky Hospodářské komory.

Zájem o pořádání kurzů výrazně převýšil rozpočet. “Přišlo 412 žádostí o celkovou podporu 1,4 miliardy korun. Nakonec získá podporu celkem 108 projektů,” upřesňuje mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Petr Sulek. Kurzy a projekty cílí nejen na matky, ale na všechny lidi, kteří jsou na trhu práce ohroženi.

Podobně se matky kvůli snazšímu návratu do práce školí z evropských peněz i v jiných členských státech Evropské unie. “Česko je ale odlišné v tom, že má dlouhou rodičovskou dovolenou. Proto jsou v tuzemsku podobné projekty důležité,” podotýká Radka Pospíšilová z ministerstva práce.

Projekty mají pomoci ke srovnání podmínek na trhu práce, kde mají ženy rozdílné postavení než muži. Vypovídá o tom například fakt, že mezi jejich průměrným platem je v Česku 22procentní propast. Jde o druhý největší rozdíl v Evropské unii. Ženy navíc často dostávají nižší odměnu než jejich mužští kolegové na stejné pozici.

Nejohroženější jsou na trhu práce právě matky vracející se do zaměstnání po rodičovské. Statistiky z roku 2015 ukazují, že po ukončení rodičovské dovolené, tedy ve věku tří let dítěte, je mezi ženami bez maturity dokonce 28 procent nezaměstnaných, mezi těmi s vyšším vzděláním je pak nezaměstnanost 12procentní.

Snahy dostat ženy po rodičovské snáze do práce vítá i šéf Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček. “Nevím ale, jestli takové kurzy mají správný dopad. Nejsem si jist, jestli by pro mě jako pro zaměstnavatele byl důvod k přijetí ženy to, že mi ukáže papír z kurzu. Myslím si, že by se ty peníze daly vyčerpat jinak – ze strukturálních fondů by se měli podpořit podnikatelé na venkově, řemesla, začínající podnikatelé nebo třeba rodinné firmy,” míní Havlíček.

Podotýká, že například Asociace malých a středních podniků připravuje ze svých zdrojů návody, jak založit firmu, jak obchodně vyjednávat nebo jak si vést účetnictví. “Za poslední dva roky se ‘hlásí‘ k podnikání jako osoby samostatně výdělečně činné desetinásobně více žen než mužů. Je to specifické, něco se na trhu děje a my se na to snažíme reagovat,” říká Havlíček.

Zdroj: www.ihned.cz

Sdělte nám svůj názor pod tímto článekm nebo na Facebooku.

-lhe-