Hodně společností si nepřeje, aby zaměstnanci nosili boty s volnou špičkou a patou. S tím souvisí i český nešvar – pantofle. Hlavně starší generace byla zvyklá mít pod stolem pantofle a po příchodu do práce se přezout.

„Pokud zaměstnanec nemůže celý den vydržet v obuvi, ve které přišel, doporučují se jiné společenské boty, do nichž se může v práci přezout,“ zdůrazňuje Eva Mizerová z personální agentury Hays Czech Republic.

Pravidla jsou však jedna věc a realita jiná. Obecně vzato ve společnostech dodržování dresscodu nikdo moc nehlídá, pokud nechodíte do práce oblečeni vyzývavým způsobem. Nejrizikovější bývají právě letní měsíce. Ve chvíli, kdy panuje prázdninová nálada, je teplo, lidé se potí, se snaží oblékat se co nejméně.

„To platí i o obutí. Žabky a jiné sandály jsou hitem již několikáté léto a málokdo si uvědomuje, že původně se nosily hlavně na pláž,“ připomíná Mizerová.

Fenoménem poslední doby je tetování. V interních pravidlech většiny společností je doporučeno nechat tetování zakryto. Nicméně zde se nejvíce ukazuje, že směrnice se až tak moc nedodržují.

„Často na nás tetování vykukuje z odhalených zad, případně beder, nártů či nadkotníků, což může být způsobeno i tím, že se tetovací móda objevuje i mezi mladými manažery a tolerance k němu roste. Předpokládáme, že tento trend bude posilovat,“ podotýká Eva Mizerová.

Poměrně výrazný rozdíl Čechů v přístupu k oblékání v práci je podle Mizerové patrný při srovnání s jinými evropskými státy, bohužel v neprospěch českých zaměstnanců.

Naši zahraniční kolegové jsou zvyklí mnohem striktněji rozlišovat mezi oblečením do práce a mimo ni, a to bez ohledu na typ zaměstnání, které vykonávají,“ zdůrazňuje Eva Mizerová z agentury Hays.

 

Rozlišujete mezi oblečením do práce a na volný čas?

 

Řekněte nám o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.