Po nástupu krize podle analýzy částečných úvazků v ČR ubylo. V roce 2011 na kratší dobu pracovalo 5,4 procenta lidí, kteří měli zaměstnání. Loni se podíl zvedl na 5,5 procenta. Letos ve druhém čtvrtletí dosáhl 6,7 procenta. Zkrácený úvazek mělo 11,3 procenta pracujících žen a 3,1 procenta mužů. ČR v EU ve využívání kratší pracovní doby zaostává.

Aktuálně je podíl kratší pracovní doby nižší než v ČR pouze v Bulharsku a na Slovensku,“ uvedli autoři v analýze. Víc než čtvrtina lidí pracuje na kratší úvazek v Dánsku, Švédsku, Rakousku, Británii, Švédsku či Německu. V Nizozemsku tak dělá skoro 51 procent zaměstnaných, kratší zaměstnání tam má 77,3 procenta žen.

V EU úvazků na zkrácenou dobu přibývá. Využívají je hlavně rodiče malých dětí, starší pracovníci či ti, kteří se starají o své blízké. Většinou je tedy volí ženy. V roce 2010 v tehdejší sedmadvacítce na kratší úvazek pracovalo v průměru 19,2 procenta zaměstnaných, letos ve druhém čtvrtletí 20,4 procenta. Zkrácenou pracovní dobu tak měla třetina žen a téměř desetina mužů.

Rozšíření zkrácených úvazků je podle odborníků jednou z cest, jak podpořit porodnost v zemi. Díky práci na kratší dobu totiž rodiče mohou zvládnou zaměstnání i péči o malé potomky.

Částečné úvazky mají také déle udržet seniory v práci, a tím snížit zátěž pro důchodový systém. Politici už dřív mluvili o tom, že budou slaďování práce a rodiny i aktivitu důchodců podporovat. Zmiňovali se třeba o daňovém odpočtu pro firmy, které starší lidi či matky a otce malých dětí na zkrácenou dobu přijmou. Opatření zatím neplatí.

Práce na zkrácený úvazek má ale i negativní dopady. Může se totiž promítnout na důchodu. Člověk, který pracuje na kratší dobu, má nižší výdělek a méně odvádí do důchodového systému. Výše odvodů má vliv na výši penze. Někteří lidé s částečnou pracovní dobou si také stěžují na to, že při polovičním úvazku musejí stejně vyřídit třeba 80 procent objemu práce, zaplaceno dostanou ale právě za polovinu.

Je podle vás těžké získat v ČR pracovní místo na zkrácený úvazek?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.