Do insolvenčního řízení Vebu poslala banka Raiffeisenbank, u níž má firma nesplacené úvěry. Banka navrhuje prohlášení úpadku textilky. Vedení Veby po kroku Raiffeisebank oznámilo, že do společnosti kapitálově vstoupí jako investor podnikatel Otakar Moťka. Podniku by měl poskytnout finanční injekci ve stovkách milionů korun a tím mu pomoci překonat jeho problémy. “Jsem si jistý, že v nejbližší době dotáhneme dohody s věřiteli a nastartujeme tak další rozvoj a růst,” uvedl k dohodě s Moťkou finanční ředitel Veby Miloslav Geisler.

Veba asi 800 zaměstnanců. Podle Habarta v minulých měsících odešlo přes 50 lidí. Nejistota se mezi lidmi začala šířit zejména v březnu, kdy se podnik o několik dnů zpozdil s výplatami. “Ti, kteří dostali nějakou dobrou nabídku v okolí, tak ji většinou využili,” řekl Habart. 

Vyjádřil naději, že s oznámením partnera se odchody lidí z Veby zastaví. Na dobré kondici podniku jsou podle něj závislé i místní obchody či restaurace. “Jsme rádi, že firma našla strategického partnera. Z toho že Raiffeisenbank podala návrh na insolvenci, radost nemáme,” řekl Habart.

Veba, jejímž hlavním produktem je takzvaný africký brokát, se do problémů dostala v letech 2015 a 2016, když kvůli radikálnímu poklesu prodejů na svém hlavním africkém trhu nebyla schopna plně hradit úvěry. Z rekordních tržeb v roce 2014 ve výši 2,2 miliardy korun se odbyt podniku do roku 2016 kvůli krizi v Africe propadl na 812 milionů korun. Za léta 2015 a 2016 Veba utrpěla souhrnnou ztrátu téměř 300 milionů korun. Loni Veba tržby zvýšila na 894 milionů korun a vykázala ztrátu 144 milionů korun. Hlavními akcionáři Veby jsou prostřednictvím společnosti Incot nejvyšší manažeři podniku.

Zdroj: www.e-sondy.cz 

-lhe-