Například materiály pro projednání ještě nikdy vláda nezasílala s takovým zpožděním jako v současné době, řekl dnes Liška na pracovním setkání u příležitosti 20. výročí vzniku státní politiky zaměstnanosti a sociálního dialogu.

Liška také kritizoval způsob vzniku legislativy. V návrzích zákonů a dodatečných změnách se podle něj vůbec nikdo nevyzná, dokonce ani právníci ne. “Nedělá se vůbec RIA, to je posouzení toho, jaký dopad bude mít každý návrh zákona na zaměstnavatele, jaký dopad bude mít na zaměstnance,” řekl Liška. Maximálně prý se podle něj udělá výpočet, jaký bude mít předkládaný legislativní návrh dopad na státní rozpočet. “Ta situace je vláda od vlády postupně horší a to, co je teď, vidím jako velice špatné,” dodal Liška.

Kritizoval také způsob, jakým je projednáván zákon o vzniku centrálního Úřadu práce. Úřady práce jsou nyní rozděleny na 77 samostatných subjektů a ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje místo nich zřídit jeden velký “superúřad”. Ještě v době, kdy byl zákon v připomínkovém řízení, jej však jako svou vlastní iniciativu předložila skupina poslanců. “Tyto kroky jdou špatným směrem,” řekl. Postup kritizovali i přítomní zástupci odborů.

Problematická je podle generálního ředitele Svazu průmyslu a dopravy i koncepce rozvoje lidských zdrojů. V souvislosti s tím prosazuje obnovení Rady vlády pro rozvoj lidských zdrojů, která by se věnovala například problému vzdělanosti. Vládě se však podle něj do její obnovy nechce.

Velkým problémem, který podle něj nadnesli zástupci zaměstnavatelů v tripartitě, byla cena elektrické energie. “Tato vláda dělala hluchou v souvislosti se zavedením fotovoltaiky,” řekl Liška. Kdyby prý se proti tomu postupně neohradili zaměstnavatelé a odbory, byly by podle něj od nového roku v České republice likvidační ceny energií. “Vláda funguje nějakým způsobem, ale utíkají jí důležité věci,” řekl závěrem Liška.

Zdroj: ČTK