Zprávu domácích statistiků, která vychází z výsledků mezinárodního srovnání o životě seniorů, citoval server Finanční noviny.cz. Podle analýzy se vzdělanější lidé dožívají vyššího věku. Opatření na podporu celoživotního učení má obsahovat i chystaná vládní strategie pro aktivní stárnutí.

Zpráva uvádí, že školu či kurzy navštěvovalo podle srovnání statistiků v roce 2010 v Česku pět procent zaměstnanců mezi 55 a 74 lety. Ve Švýcarsku a Dánsku se dál vzdělávalo kolem 27 procent starších pracovníků, ve Finsku, Švédsku a na Islandu téměř pětina. Kvalifikaci si rozšiřoval i každý šestý zaměstnaný Brit nad 55 let, 13 procent Norů, téměř 12 procent Slovinců či každý devátý Nizozemec a desetina Rakušanů. O něco lépe než Češi na tom byli i Estonci, Španělé a Belgičané.

Z dat vyplývá, že ještě méně než v Česku, se školí zaměstnanci nad 55 let například v Irsku a Německu, kde se dál vzdělávají necelá čtyři procenta starších pracovníků. Na Slovensku to bylo jen 1,6 procenta zaměstnaných osob mezi 55 a 74 lety. V Maďarsku do školy či kurzu chodil každý stý pracovník a v Turecku jeden ze dvou stovek.

ČSÚ dále uvedl, že zaměstnanci nad 55 let si doplňují kvalifikaci hlavně pro oblast vzdělávání, zdravotní a sociální péče, veřejné správy, finančnictví, ale i pro vědeckou a technickou činnost. Na druhou stranu lidé nemají příliš velký zájem o obory jako těžba, výroba energií či vodní hospodářství. V Česku se nejvíc starších pracovníků školí ve zdravotnictví, pro sociální péči a pro peněžnictví a pojišťovnictví. Bez dalšího vzdělávání a doplňování kvalifikace po celý život se to ale v budoucnu neobejde. Opatření na podporu celoživotního učení proto chystá nyní ministerstvo práce a sociálních věcí, které by mělo vládě letos předložit návrh strategie aktivního stárnutí pro příštích pět let. Jedním z cílů, jak upozorňuje server Finanční noviny.cz, by mělo být právě zvýšení účasti starších pracovníků na vzdělávání v podnicích, uvedlo ministerstvo na webu.

-pda-

Organizuje pro vás zaměstnavatel další vzdělávání? A jaké kurzy byste rádi navštěvovali?

Řekněte svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.