Zatímco zaměstnavatel navrhl zavést platbu 5000 korun k variabilnímu bonusu na dohodnutou dobu, odboráři označují takový návrh za o minimální reálný růst. Žádají motivační podíl na rekordním výsledku firmy, a pokud nebudou představeny lepší zvýhodnění, jsou ochotni jít do stávky.

Faktem je, že Škoda Auto prodala v roce 2011 rekordních 879 200 aut. Meziročně prodej zvýšila o 15 procent a do roku 2018 chce zvednout roční prodej na 1,5 milionu aut. Médii zároveň proběhly zprávy, které porovnávají výši odměn v mateřském koncernu VW a Škodě Auto. Návrh platby ve výši 5000 Kč k variabilnímu bonusu na dohodnutou dobu považuje zaměstnavatel za reálný růst mezd u zaměstnanců všech kategorií. Jenže odbory ve firmě údajně výpočtem prokázaly, že by šlo jen o minimální reálný růst mezd zaměstnanců. Návrh budou konzultovat v podnikové radě, nadále ho však považují za nedostatečný. Odboráři také podle vlastního vyjádření nepřistoupí na žádný návrh, který by znamenal minusové řešení pro zaměstnance, a trvají na protokolárním zakotvení reálné inflační doložky. Odmítly i zvýšení limitu pro flexikonto na 1. čtvrtletí a dohodu o organizování dobrovolné přesčasové směny ve výrobě z 30. na 31. března 2012.

V dalším kole vyjednávání odboráři představí požadavek na nárůst tarifů o sedm procent a navýšení penzijního připojištění na 800 korun. Podle posledního známého návrhu zástupců firmy by se platový tarif zvýšil o 3,5 procenta, osobní ohodnocení o 0,5 procenta a penzijní připojištění na 750 korun. Pro odboráře to není přijatelné.

-pda-