Samolepky jsou součástí programu automobilky s názvem GreenFuture, který má snížit energetickou náročnost největší tuzemské průmyslové firmy.

Pokud se někdo domnívá, že v jeho okolí se nepřistupuje k životnímu prostředí šetrným způsobem, může takové místo označit,“ řekl mluvčí automobilky Jozef Baláž.

Každý nápad, kde ušetřit, projde podle něj posouzením. Automobilka si od samolepek slibuje nalezení dalších možných úspor ve výrobě. Zaměstnancům stačí samolepku na dané místo nalepit, odborná skupina pak provede vyhodnocení, zda se na místě dalo ušetřit.

Výsledky této iniciativy budou následně zdokumentovány a jednotlivé podněty systematicky řešeny prostřednictvím pověřených osob pro energie a životní prostředí,“ uvedla automobilka ve svém firemním časopise.

Škoda zapojuje zaměstnance už dlouhodobě například do zlepšovacích návrhů v programu Zebra, kde autoři zlepšováků mohou získat i auto. Za samolepky firma žádnou odměnu ani možnost výhry nabízet nebude.

Automobilka však podle portálu Idnes.cz současně nabízí možnost podat návrh na zlepšení životního prostředí. Za to zaměstnancům nabízí až dvacet procent z roční úspory a ještě možnost vyhrát kolo za 30 tisíc korun. Do zlepšovacích návrhů se ale nezapočítávají běžné úspory jako omezení svícení nebo nasazení LED svítidel.

Program GreenFuture spustila automobilka v březnu, ročně má firmě ušetřit řádově stovky milionů za energie. Ročně automobilka utratí za energie kolem 2,5 miliardy korun, čtvrtinová úspora znamená snížení nákladů až o 625 milionů korun ročně.

Část manažerů, kteří mají výrobu na starosti, bude mít přímo i bonusy nastavené podle toho, jak se jim podaří náklady snížit. Hned po startu programu vzbudila některá opatření ve firmě rozruch: firma například omezila ve výrobě i kancelářích vytápění. Úspory energie ve firmě kontrolují speciálně vyškolení zaměstnanci.

Co si myslíte o této aktivitě Škody Auto?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.