V dokumentu politici definovali dvacet bodů, na kterých by měly členské země pracovat, aby zajistily svým občanům důstojnější životní podmínky a lepší přístup ke vzdělání a práci. Text sice není pro státy unie závazný, Evropská komise ale bude hodnotit, jak jednotlivé země principy evropského pilíře sociálních práv dodržují.

“Nejde o snahu harmonizovat, ale deklarovat principy, ke kterým by se země měly přibližovat,” vysvětlil premiér  Bohuslav Sobotka

Evropská komise se při hodnocení zaměří na některé důležité sociální otázky, jako je výše příjmu, nezaměstnanost či rozdíl v platech mužů a žen. Na základě hodnocení pak bude moci členským zemím EU doporučit, co mají v oblasti zajišťování sociálních práv zlepšit.

Podle Sobotky je český sociální systém na dobré úrovni, a dosluhující premiér proto neočekává, že by se v souvislosti s evropským sociálním pilířem měl zásadně měnit.

Stejného názoru je i předseda ČMKOS Josef Středula, který vítá již samotné přijetí pilíře sociálních práv. Evropa by však podle něj měla být v oblasti sociální politiky víc aktivní. “Odbory evropský pilíř sociálních práv vítají. Zároveň budou tlačit na to, aby se co nejvíce jeho principů stalo povinných,” prohlásil Středula.

Sobotka na sociálním summitu zdůraznil, že Česko má dlouhodobě nejnižší nezaměstnanost v Evropě. Na druhou stranu je naše minimální mzda pátou nejnižší v EU. Němec si například vydělá za hodinu třiapůlkrát více peněz než Čech. Lucemburčan téměř pětkrát tolik. Nízké mzdy jsou však problémem nejen pro Česko, ale i pro evropský vnitřní trh. Češi mohou například za lépe placenou prací odcházet na západ. V EU se diskutuje i o možném zavedení celoevropské minimální mzdy, vypočtené na základě průměrné mzdy pro každou zemi. Minimální mzdu prosazují zejména evropské odbory a podle Středuly by se mohla pohybovat až na úrovni šedesáti procent průměrné národní mzdy. Evropská komise ale takový návrh ve svém pracovním plánu nemá.

Zdroj: www.e-sondy.cz

-lhe-