Napsal to server Esondy.cz.

„Neaktivní důchodci jsou tak výraznou pracovní rezervou, jejíž využití je při současné situaci na trhu práce problematické,” informovali statistici.

Česká republika se s délkou pracovního života drží pod evropským průměrem, který v EU činí 34,7 roku. V ČR je to 33,9 roku. Ekonomicky neaktivní důchodci ukončili podle ČSÚ pracovní činnost převážně z důvodu dosažení věku odchodu do starobního důchodu, nebo jiného druhu důchodu. Každý dvacátý neaktivní důchodce uvedl, že hlavní příčinou odchodu z aktivního života byla ztráta práce a nemožnost najít jiné zaměstnání.

Jak také napsal portál Esondy.cz, Rada seniorů ČR se chystá do konce června podat hromadnou stížnost k Ústavnímu soudu kvůli zrušení slevy na dani pro pracující důchodce. Z celkových asi 80 tisíc lidí, na které opatření dopadlo, se Radě přihlásily zhruba dva tisíce osob. V ČR podle statistiků loni pracovalo kolem 160 tisíc důchodců.

Pracující důchodci si můžou od letošního roku odečíst měsíčně z daní 2070 korun jen tehdy, pokud nedostávají důchod. Podle vlády je zrušení slevy na dani pro pracující důchodce jen návrat k pravidlům, která platila do roku 2007. Úspory na seniorech mají přinést letos do státní pokladny dvě miliardy, v příštích dvou letech pak vždy po dvou a půl miliardách korun.

Jaký máte názor na postavení důchodců v současné společnosti?

Řekněte nám ho pod tímto článkem nebo na Facebooku.