Společnost Vítkovice Steel 30. září definitivně ukončí provoz své ocelárny v Ostravě. Zanikne tak více než 300 pracovních míst. Oficiální zprávu k uzavření ocelárny společnost vydá až 30. září, řekl mluvčí podniku Jaromír Krišica. Ostatní provozy společnosti budou dál vyrábět. Ocelárna fungovala asi sto let.

Kolik zaměstnanců firmy nakonec skončí na úřadu práce, zatím není jisté, odborový předák Vítkovice Steel Zdeněk Kološ ale řekl, že jich moc nebude. Hodně se jich totiž uplatní v jiných firmách. Asi 50 lidí podle odboráře přešlo do jiných provozů Vítkovice Steel. Někteří také odešli do předčasného důchodu. Uzavření ocelárny ale ovlivnilo i firmy, které byly jejími dodavateli.

Válcovny a další provozy Vítkovice Steel budou fungovat dál. Předseda představenstva Dmitrij Ščuka už dříve řekl, že ostatní provozy hodlá firma rozvíjet. Firma měla přibližně 1100 zaměstnanců, po uzavření ocelárny jich zůstane asi 800.

Věříme v to, že firma má budoucnost. Letos šly peníze do výroby, i z Evropské unie, takže by to mělo jet,” řekl Kološ.

Třetí největší česká hutní firma Vítkovice Steel patřila od roku 2005 do loňska ruské ocelářské a těžařské skupině Evraz Group. Od loňského dubna drží stoprocentní podíl ve firmě skupina soukromých investorů, skrytých za společnostmi se sídlem na Kypru.

Ocelárna se v předešlých letech potýkala s nízkou poptávkou, loni se však podle Ščuky po několika letech dostala z hluboce záporných čísel. Aby ale mohla zůstat v provozu, musela by firma investovat značnou částku do ekologických opatření, protože jinak by ocelárna přišla o integrované povolení. Tuto investici však loni noví akcionáři odmítli.

Vítkovice Steel patří mezi přední evropské výrobce válcovaných výrobků z oceli. Společnost letos uvedla, že jejím dlouhodobým cílem je potvrzení pozice předního výrobce kvalitních tlustých plechů. Polotovary pro jejich výrobu, takzvané bramy, které dosud částečně vyráběla ostravská ocelárna, nyní plně nahradí bramy od evropských dodavatelů.

Domníváte se, že většina propuštěných najde v Moravskoslezském kraji práci?

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.
-lhe-