Podle expertů AWD, které deník cituje, se o hrozící krizi penzijního systému mluví v Česku už delší dobu, a řada lidí díky tomu začala víc myslet na své vlastní úspory. Zároveň s tím ale poroste počet lidí, kteří budou tvrdě vyžadovat, aby stát za odvedené daně skutečně plnil svoje funkce. Typický Čech si na penzi už nyní, podle zjištění Práva, sám spoří v průměru 500 Kč měsíčně, obvykle formou penzijního připojištění. Jiné typy investic, které mohou zvýšit příjmy ve stáří, například nákup akcií se zajímavou dividendou nebo investice do podílových fondů, zatím prý v Česku příliš populární nejsou. Většina Čechů o nich nemá dost informací, a tak sází raději na jistotu.

Dosud využívané systémy spoření má nyní doplnit další dobrovolné spoření, které stát finančně podpoří. Experti ale opakovaně upozorňují na to, že ani druhý pilíř penzijního systému není řešením problémů, které kvůli stárnutí populace hrozí.

-pda-

Jste zajištění, nebo snažíte se zajistit na stáří, vlastními úsporami? Anebo spoléháte jen na stát? Kdo by měl zajistit péči o seniory?

Diskutujte o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.