Jak upozorňují česká média, schůzka se zřejmě uskuteční i přes spory, které spolu vedou premiér Petr Nečas (ODS) a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil, který premiéra urazil výrokem o jeho kabinetu.

Na dnešní schůzce plánují odbory sdělit Nečasovi a ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09), že nemohou souhlasit s aktuálním návrhem státního rozpočtu pro příští rok. K návrhu si přichystali zhruba 20 stránek připomínek. Vadí jim v podstatě vše. Rizikové jsou prý nejen základní parametry, ale i předpokládaný výběr DPH či důchodová reforma.

Česká televize ke zprávě o schůzce uvedla, že na ní s 23 stránkami připomínek k návrhu státního rozpočtu, míří také viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Pavel Juříček. Zástupcům byznysu podle zjištění ČT vadí, že vláda slevila ze svého reformního a úsporného směru. Oproti prvnímu jarnímu nástřelu výdaje v návrhu podle Juříčka nabobtnaly o 95 miliard korun.

Ministerstvo financí počítá pro příští rok se schodkem 100 miliard eur. Celkové výdaje rozpočtu na příští rok ministerstvo financí naplánovalo na necelých 1,185 bilionu a příjmy na 1,085 bilionu. Návrh například počítá s tím, že by měly příští rok růst platy učitelů v průměru kolem jednoho procenta. Zástupci byznysu volají také po prorůstových opatřeních. Víc by se podle nich mělo investovat například do rozvoje dopravní infrastruktury. Klíčovým bodem je také vzdělávání technických pracovníků, kvůli kterému je prý potřeba reformovat vzdělávací systém už od základního školství.

Na co půjdou například peníze z rozpočtu

  • Na důchody by mělo v příštím roce jít ze státního rozpočtu přes 394 miliard korun. To je zhruba o 12 miliard víc než letos.
  • Na podpory v nezaměstnanosti plánuje stát vydat 11,3 miliardy korun, zatímco pro letošek očekává výdaje 9,2 miliardy. Průměrná nezaměstnanost by podle předpokladu vlády měla v příštím roce podle metodiky ministerstva práce stoupnout o desetinu bodu na 8,6 procenta.
  • Na sociální dávky celkem by mělo jít v příštím roce ze státního rozpočtu 503 miliard korun. To je o 18 miliard víc, než by měl stát podle předpokladu vyplatit letos.

Zdroj: Česká televize

-pda-

Chová se předák ČMKOS Jaroslav Zavadil arogantně a měl by se ministrům vlády ČR za své výroky, omluvit?

Diskutujte o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.