Vedení konfederace převzal její první místopředseda Václav Pícl. Centrálu bude řídit do konce dubna příštího roku, kdy si odboráři na svém sjezdu zvolí nové vedení. Pícl řekl, že pokud by ho někdo do čela ČMKOS nominoval, nabídku by neodmítl.

K dnešnímu dni jsem abdikoval, do pátku 22. listopadu předám některé věci a budu se věnovat naplno záležitostem, které souvisí se zvolením poslancem,“ uvedl Jaroslav Zavadil.

Zavadil vykonával funkci místopředsedy nebo předsedy konfederace od roku 1997. Předtím byl ve vedení Odborového svazu KOVO. V předčasných volbách do Poslanecké sněmovny se stal poslancem za ČSSD, strana jej postavila do čela pražské kandidátky.

Z funkce odcházím se smíšenými pocity, přece jen jsem byl v čele odborů 17 let a v odborech přes 20 let. Funkce poslance nic nemění na tom, že v srdci stále zůstávám odborářem,“ svěřil se novinářům Zavadil. Odstupující předseda odborovou centrálu navíc úplně neopustí. V jejím sídle v Praze na Žižkově co nejdřív otevře svou poslaneckou kancelář.

Na jednání sněmu oznámil svoji kandidaturu na předsedu ČMKOS předseda Odborového svazu KOVO Josef Středula. Sněm také projednával zprávu o průběhu kolektivního vyjednávání v letech 2012 a 2013.

Podle odborného šetření, nedošlo ani v žádné podnikové kolektivní smlouvě k poklesu zaměstnaneckých mezd. Průměrná měsíční hodnota minimální mzda sjednaná za rok 2012 v kolektivních smlouvách činí 9889 korun. Průměrná mzda celkem v podnicích s kolektivní smlouvou bylo o 11 procent, to je o 2849 korun vyšší, než ve firmách kde odbory a ani kolektivní smlouva nejsou. Celoročně to představovalo částku 34 188 korun navíc ke mzdám zaměstnanců. Zkrácení pracovní doby je dlouhodobě vyjednáno asi v 94 procentech kolektivních smluv. Šetření znovu potvrzuje, že existence kolektivní smlouvy ve firmách v době krize ještě výrazněji než v době růstu pozitivně ovlivňuje výdělkovou úroveň zaměstnanců, a to především zvyšováním mezd zaměstnanců v nízkých a středních příjmových kategoriích,“ uvedl Václav Pícl.

Koho byste rádi viděli jako nového předsedu ČMKOS?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.