Minimální mzda se tak ani od začátku roku 2013 nezvýší. Od začátku roku 2013 se navíc, podle informací online deníku Aktuálně.cz, nezvýší ani částky životního minima. Podle ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) totiž nejsou splněny podmínky pro jejich valorizaci.

Ministr práce a sociálních věcí tak nevyslyšel výzev Českomoravské konfederace odborových svazů, která žádala, aby minimální mzda od ledna 2013 vzrostla nejméně o 20 procent, a to kvůli tomu, že za posledních šest let, během nichž vláda minimální mzdu nezvýšila, stouply spotřebitelské ceny téměř o pětinu a čeká se, že v příštím roce dále porostou.

Jaromír Drábek vysvětluje svoje rozhodnutí tím, že si nelze nyní dovolit rozhodnout o zvýšení minimální mzdy, když se neví, jakým způsobem se bude ekonomika České republiky vyvíjet. Podle vysvětlení ekonomů by totiž, v případě, že by se minimální mzda zvýšila, firmám vzrostly náklady, což by v době krize mohlo vést k dalšímu propouštění namísto zvýšení mzdy. Jak dodal online deník Aktuálně.cz odbory před rokem požadovaly růst minimální mzdy až na částku 9200 korun, firmy naopak tlačily na co nejmenší zvýšení, nebo ještě lépe zachování dosavadní úrovně.

Data, která uvádí podle Aktuálně.cz společnost Trexima, ukazují, že minimální mzdu pobírá kolem 90 tisíc lidí, tedy zhruba tři procenta zaměstnanců v podnikatelské sféře. Ministr práce ale prosadil zrušení dosavadních snížených sazeb minimální mzdy pro určité skupiny zaměstnanců. Od ledna 2013 pro ně bude platit stejné minimum jako pro ostatní, zatímco dosud mohli například mladiství zaměstnanci dostávat jen 80 procent základní sazby minimální mzdy a lidé ve věku 18 až 21 let – během prvního půl roku v jejich prvním zaměstnání – jen 90 procent.

-pda-

Jak hodnotíte krok ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka, který nezvýšil částku minimální mzdy?

Diskutujte o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.