Sociální dialog

Jak přistupuje vaše společnost k agenturnímu zaměstnávání?

Zpravodajství
Zpravodajství
Sdílet článek:

Jak přistupuje vaše společnost k agenturnímu zaměstnávání?

Otázka pro...

 

Danielu Sloukovou Recovou, personalistku společnosti CUTCO, a.s.

Momentálně s agenturou práce nespolupracujeme, ale osobně mám s tímto druhem spolupráce zkušenost z loňského roku a především ze své předchozí praxe. Ať už s přidělováním zaměstnanců agenturou nebo vyhledáváním zaměstnanců na konkrétní pozice do pracovního poměru u zaměstnavatele.

Při přidělování zaměstnanců se jednalo o pozice strojírenských dělníků, kdy jsme si zvolili spolupráci s agenturou ze dvou důvodů. Prvním z nich bylo překlenutí kratšího období, ve kterém se nám nahromadily zakázky a stávající kapacita zaměstnanců je nestačila výrobně pokrýt. Druhým důvodem, se kterým jsme se obraceli na agentury častěji, bylo zapůjčování zaměstnanců s často poptávanou kvalifikací, kterých byl na trhu práce obecně nedostatek. Jednalo se zejména o obráběče kovů, brusiče. Bohužel většina agentur nebyla schopna reagovat na poptávku obratem a sama zahájila nábor teprve po převzetí našeho požadavku.

S agenturou práce jsme spolupracovali také ve formě vyhledávání pracovníků do zaměstnaneckého poměru, kdy jsem využívala jejich služeb v případě potřeby obsazení pozic s vyšší kvalifikací, po kterých byla na trhu práce poptávka. Jednalo se zejména o obchod a technické pozice. Velmi často se stávalo, že agentura pouze přeposlala životopis uchazeče se skrytými kontaktními údaji a následně fungovala jako prostředník při sjednání schůzky. S ohledem na ceníky agentur za tuto službu mne vždy zajímalo, jaká je jejich přidaná hodnota a téměř každého uchazeče jsem se ptala, jak probíhal jeho kontakt s agenturou a další výběr.

Přidělování zaměstnanců má určitě smysl v případech, kdy se jedná o nárazový nárůst zakázek a vykrytí krátké doby, ale osobně nejsem příznivec této formy spolupráce.

 

Martinu Stasiakovou, personální ředitelku společnosti Huhtamaki Česká republika, a.s.

Společnost Huhtamaki agenturní pracovníky nevyužívá a to z následujících důvodů:

  • rovné podmínky pro všechny a tím i stejná motivace;
  • loajalita a firemní kultura;
  • nízká fluktuace do 0,5% a tím nízká potřeba doplňování;
  • zaučení u nás trvá min půl roku, proto se raději věnujeme kmenovým zaměstnancům;
  • své zaměstnance si raději vybíráme sami;
  • práce s kmenovými zaměstnanci je prací pro budoucnost a je na ni navázáni talent program a to již na úrovni výroby a údržby.

 

-lhe-

Kategorie

Další články

Poradna

Nevíte si rady s nějakým
pracovně-právním
problémem?