Zatím chceme sondovat ohlasy, pak uvidíme,“ řekl Petr Valenta, který za sdružení výzvu sestavil. „Podle nás to není špatná myšlenka, za dva týdny sondování budeme chytřejší,“ dodal.

Podle odezvy sdružení povede další jednání. Svaz by zřejmě vystupoval samostatně, podle Valenty by se těžko s někým spojoval, protože by nesplnil podmínku zaměstnanců.

Sdružení si od založení odborů slibuje vytvoření protiváhy při snahách státu o omezování podnikatelského sektoru, a to zejména v rovině sociální. „Dosavadní praxe nám jen potvrzuje, že tato role je neprávem přehlížena a ze strany kompetentních orgánů a některých sociálních partnerů ignorována,“ uvádí sdružení ve výzvě.

Živnostníci tvrdí, že již řadu let čelí snahám pravicových a především levicových vlád stupňovat zpoplatnění a daňové zatížení. Zmiňují například výběr minimální daně bez ohledu na výsledky podnikání, zrušení odpočtu daně za pořízená auta či placení pravidelného paušálu 1000 korun za každý měsíc podnikání.

Nelíbí se jim také neustálé změny v odvodech. „Je nutné, aby si odpovědní činitelé uvědomili, že náš podnikatelský sektor je jediným, který v převážné většině odvádí své daně v ČR, je jediným, který má minimální požadavky na stát a dává práci a obživu dalším tisícům lidí,“ stojí ve výzvě.

Sdružení státu vyčítá například liknavost v boji s krácením daní, neprůhlednými veřejnými zakázkami, vyváděním zisku a kapitálu do zahraničí či nefunkčním výběrem daně z přidané hodnoty.

Podporujete živnostníky v založení odborů?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.