Proto je investice kromě těch všech technických parametrů a různých pobídek nejdůležitější politická vůle od obce přes kraj až po centrální vládu. Já jsem byl v Kvasinách, kde bylo podepisováno memorandum na expanzi výroby Superbu SUV ve Škodě a všechno je to možné díky tomu, že tam ta spolupráce probíhá výborně,” říká ministr průmyslu Jan Mládek z ČSSD.

Do automobilového průmyslu směřovalo 50 miliard korun a kovodělného průmyslu 18 miliard.

Nejvíce zahraničních investorů do Česka zamířilo tradičně z Německa a Spojených států, největší částku ale investovaly korejské firmy – 25,8 miliardy korun.

16 tisíc nových pracovních míst

Investice by měly vytvořit víc než 16 tisíc nových pracovních míst, nejvíc v Moravskoslezském a Ústeckém kraji.

Investiční projekty míří zejména do dvou strukturálně nejpostiženějších krajů nezaměstnaností. Největší objem investic mířil do Ústeckého kraje – 31 miliard korun,” potvrzuje šéf agentury CzechInvest Karel Kučera.

Většina investic do Česka podle Kučery přišla v prvním pololetí, kdy investoři ještě mohli využít výhodnější investiční pobídky.

Žebříček vede Nexen

Žebříček deseti nejvýznamnějších investic vede korejský Nexen Tire, který postaví v průmyslové zóně Triangle u Žatce závod na výrobu pneumatik v hodnotě 22,8 miliardy korun. Druhá je expanze firmy Brose CZ v Rožnově pod Radhoštěm a Kopřivnici ve výši 2,65 miliardy korun.

Mezi deseti nejvýznamnějšími sektory kromě průmyslových jsou i služby. Míří k nám věci, které se týkají center sdílených služeb a věci s vyšší přidanou hodnotou, což je pozitivní. V nové strategii cílíme v podstatně větší míře, aby přicházely i počáteční fáze výrobkového cyklu. To znamená, aby se u nás věci i vyvíjely,” dodává Kučera.

Nálepka montovny

Podle ekonomů má ale Česko stále nálepku montovny, i když kvalitních investičních projektů oproti předchozím 15 rokům prokazatelně přibylo.

Charakter montoven tu bude přítomen ještě hodně dlouho, protože máme levnou pracovní sílu a přitom kvalifikovanou. Nevím, jestli je pracovní síla až natolik vzdělaná, aby tady vznikaly společnosti, které mohou zajistit nějakou přidanou hodnotu,” vysvětluje hlavní ekonom společnosti Roklen Lukáš Kovanda.

3344985--nejvyznamnejsi-investice-v-roce-2014--1-610x656p0

 Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

-lhe-