Vedle zavedených hráčů z pracovního trhu typu LMC a jejich projektu Seduo.cz se objevují i zcela noví aktéři. Například VímVíc, který startuje agentura 5DM. Elektronické kurzy už spustila také Vysoká škola ekonomie a managementu, českou mutaci nazvanou Khanova škola má rovněž globální projekt Khanacademy.org. Potenciál této sféry přilákal též investiční skupinu Metatron, za níž stojí Vladimír Johanes, známá postava tuzemské energetiky minulých let a jeho synové.

Změna modelu po dvou stech letech

Vzdělání prožívá přelom, po dvou stech letech se mění celý model. Model kamenných škol učitel-třída je dlouhodobě neudržitelný kvůli kombinaci ekonomických, sociálních a technologických trendů,” řekl jeden z partnerů Metatronu Petr Johanes, který se na americké univerzitě ve Stanfordu věnuje pedagogickým vědám a designu technologií. V příštích letech prý může globální hodnota oboru spojeného se zkratkou MOOC (massive open on-line course) vyrůst na několik set miliard dolarů.

Atraktivitu sféry ve světě dokládají první velké transakce. O obří akvizici v této oblasti se letos na jaře postarala sociální síť LinkedIn. Za 1,5 miliardy dolarů koupila vzdělávací projekt Lynda.com.

Tlak na neustálé samovzdělávání je skutečně velký, například obor e-commerce, ve kterém se pohybujeme, je v tomto ohledu velmi náročný. On-line vzdělávání je určitě vhodnou alternativou s nepopiratelnými výhodami,” poznamenala Magdaléna Divišová, šéfka Online People, firmy zaměřené na personalistiku v internetovém byznysu.

V Česku je trh v plenkách

Na tuzemském trhu je on-line vzdělávání teprve v plenkách. „Toto rčení sedí hlavně při srovnání on-line vzdělání v Česku a na rozvinutém trhu Spojených států, kde fungují on-line projekty s více než deseti tisíci aktivními lektory, desítkami tisíc aktivních kurzů a kapitalizací v řádu stovek milionů dolarů,” sdělil zakladatel projektu VímVíc Michal Hardyn, který pro svůj byznys v současnosti shání prostředky prostřednictvím internetové služby Startovač.

Společnost LMC hodlá s projektem Seduo navázat na svůj úspěšný portál Jobs.cz. „Seduo. cz je v současnosti v beta verzi, ale již nyní máme více než tři tisíce studentů. Do měsíce od spuštění jich očekáváme zhruba pět tisíc,” uvedl František Dalecký, manažer rozvoje projektu. Start ostré verze plánuje LMC po prázdninách.

Ministerstvo školství na dotazy ohledně působení v oblasti on-line vzdělávání neodpovědělo. Mocným přímluvcem takovéto výuky je ale nový státní tajemník ministerstva Jindřich Fryč. Jako náměstek v témže úřadu poslal předloni otevřený dopis ředitelům středních škol, které vyzýval, aby školy studenty s těmito možnostmi seznamovaly.

 

Vyzkoušeli jste už on-line kurzy? Je tento typ vzdělávání pro vás přínosný?

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

-lhe-