Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR vyhláškou č. 435/2013 Sb. upravilo od 1. ledna 2015 hodnotu stravného na pracovních cestách. Od tohoto stravného se odvíjí i daňově uznatelná výše příspěvku na stravování. Optimální hodnota stravenky, která je z hlediska daňového řešení ideální, byla pro rok 2015 navýšena na 104 koruny, tedy vzrostla o 3 koruny.

Jiří Kráčmar, generální ředitel společnosti Chèque Déjeuner, k aktuálnímu navýšení nominální hodnoty stravenek dodává: „Navýšení nominální hodnoty stravenky znamená vzhledem k inflaci a nárůstu cen stravování dobrou zprávu pro zaměstnance, že jejich stravenka neztrácí svoji hodnotu, i pro zaměstnavatele, že je stále atraktivním daňově uznatelným nástrojem motivace.

Zaměstnavatelé přitom obvykle hradí část odpovídající 55 % celkové hodnoty stravenky, přičemž daňově uznatelný náklad je až do výše 70 % sazby stravného. Zaměstnanci pak doplácejí její zbývající část. Do hodnoty nejpopulárnějšího zaměstnaneckého benefitu, stravenek, se promítají rostoucí ceny surovin i energií.

Proto i průměrná nominální hodnota stravenek, které firmy poskytují svým zaměstnancům, se v posledních letechnavzdory hospodářské krizi stále zvyšuje. Podle aktuálních statistických dat vydavatele stravenek, společnosti Chèque Déjeuner, je meziroční nárůst jejich hodnoty až o 4 procenta. „Nominální hodnota stravenky v čase konstantně roste. Každý rok zaměstnavatelé dopřávají svým zaměstnancům stravenky s vyšší nominální hodnotou, protože neustále rostou ceny obědů,” doplnil Jiří Kráčmar.

Zaměstnavatelé díky stravenkám uspoří náklady, zvýší motivaci a loajalitu svých zaměstnanců a zároveň zajistí podmínky pro kvalitní stravování zaměstnanců a přispějí tak k jejich zdravému životnímu stylu.

Stravenky:

  • zvyšují spokojenost a motivovanost zaměstnanců
  • zároveň zvyšují čistý příjem zaměstnanců
  • šetří náklady zaměstnavatelů díky daňovému zvýhodnění
  • podporují zdravý životní styl zaměstnanců
  • zatraktivňují společnost pro stávající i budoucí zaměstnance

Společnost Chèque Déjeuner nabízí stravenky a zaměstnanecké benefity. V České republice působí již od roku 1995, založena byla ve Francii v roce 1964. Ve světě tak letos slaví 50 let od svého založení a v České republice bude příští rok slavit 20 let své existence. Poukázky Chèque Déjeuner lze v tuzemsku uplatnit ve více než 32 000 smluvních provozovnách. Služby této společnosti využívá měsíčně přes 255 000 koncových zákazníků. Firma tak na základě svých údajů mohla poskytnout validní data o průměrných hodnotách stravenek v jednotlivých regionech České republiky. Více informací naleznete zde.

Poskytuje Vám váš zaměstnavatel tento benefit?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

-lhe-