Zjistil to deník Hospodářské noviny, který citoval studii největší světové úvěrové pojišťovny Euler Hermes. Podle ní je světovým rekordmanem v počtu zbankrotovaných firem nyní Francie. Chmurné vyhlídky uvádí studie také pro Řecko. V Česku sice počet bankrotů narůstá, ale vyhlídky jsou celkem dobré díky nízké nezaměstnanosti a nízkému veřejnému zadlužení.

Deník HN uvedl, že počet bankrotů v České republice v letošním roce dále vzroste na 1870, zatímco loni činil 1684 a o rok dříve 1510. Vyplývá to ze studie největší světové úvěrové pojišťovny Euler Hermes. V roce 2012 sice studie předpovídá již pokles na 1780 bankrotů, nicméně v některých odvětvích očekává problémy. Nejvíce postižené firmy jsou z oboru stavebnictví, nejistá je ale perspektiva i ve výrobě oceli. Také v sektoru spotřebního zboží a elektroniky je konkurence vysoká a odbyt stagnuje. V roce 2008, kdy na Česko krize začala doléhat, bylo zaznamenáno paradoxně nejméně bankrotů od roku 1996, a to jen 1110 případů.

ČR má podle studie Euler Hermes obecně vcelku dobré vyhlídky do budoucích let. Velkou výhodu má prý v obchodních aktivitách s tradičně silným západním sousedem. Do hlavního motoru růstu v eurozóně Německa putuje 32 procent českého exportu. Další výhodou je relativně nízká nezaměstnanost v porovnání s eurozónou a relativně nízké veřejné zadlužení. Klíčový pro další vývoj ekonomiky tedy může být zejména rok 2012 a celková výkonnost hlavních evropských exportních partnerů.

-red-