Ve středních Čechách jde zejména o benešovskou firmu Grammer CZ, která propustí 418 lidí. Kvůli ukončení výroby vakcín v Bohumile nedaleko Jevan u Prahy také o práci přijde 275 zaměstnanců mezinárodní farmaceutické společnosti Baxter. Propouštění rovněž ohlásila GE Money Bank (136 lidí), Česká pošta (259 lidí) nebo Vodafone (120 lidí).

Firem, které se rozhodly hromadně propouštět, bylo meziročně o 11 méně. Proti prosinci přibyly dvě. Počet propouštěných lidí se meziročně snížil, proti prosinci byl však vyšší o 752 osob.

O hromadné propouštění jde tehdy, pokud během 30 dnů dostane ve firmě s 20 až 100 zaměstnanci výpověď minimálně deset lidí. V podniku se 101 až 300 pracovníky aspoň desetina zaměstnanců a ve společnosti s více než 300 zaměstnanci minimálně 30 lidí. Než dá zaměstnavatel výpovědi jednotlivým zaměstnancům, musí o svém záměru 30 dní předem písemně informovat odbory, radu zaměstnanců a úřad práce.

Úřad práce propouštěným lidem nabízí poradenství – seznámí je s nabídkou volných pracovních míst, pomáhá s výběrem vhodné rekvalifikace či podá informace o sociálních dávkách. O rekvalifikace je podle ÚP značný zájem. Loni jimi prošlo 41 438 lidí, z nichž 39 775 lidí kurz ukončilo.

Kolik firem podle vašeho odhadu letos v ČR ještě hromadně propustí zaměstnance?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.