Na druhou stranu ovšem klesl počet firem, které s optimismem očekávají další ekonomický vývoj. Jde o závěry průzkumu Barometr malých a středních podniků, vypracovaný Hospodářskou komorou mezi 490 českými podniky.

Z výzkumu vyplývá, že malé a střední podniky hodnotí svou současnou ekonomickou situaci příznivě, očekávání do budoucna jsou ale stále opatrné. 28,4 procenta firem očekává ve druhém letošním pololetí příznivější ekonomický vývoj, čtvrtina firem naopak horší. A pohled o rok zpět ukazuje, že jde o méně optimistické očekávání.

Hospodářská komora dále uvedla, že růst obratu ve druhém pololetí 2010 hlásí 35,9 procenta českých firem, pokles naopak 37,8 procenta společností. V příštím roce čeká příznivý vývoj z hlediska obratu přibližně čtvrtina firem, propad naopak čeká 30,2 procenta respondentů. Zvýšení počtu zaměstnanců uvedlo 13,9 procenta podnikatelů a jejich snížení více než čtvrtina. Optimistický výhled ohledně tohoto ukazatele pro příští období má 12,9 procenta společností, 18,6 procenta podniků očekává propouštění svých zaměstnanců.

Vyšší objem investic ve druhém loňském pololetí zmínilo 15,7 procenta firem, naopak snížení investiční aktivity 36,5 procenta firem. Nárůst investic v příštím období očekává 18,8 procenta podniků, pokles necelá třetina.

-pda-