Moravskoslezský kraj a hlavně města Karviná, Orlová a Havířov jsou podle Rady SHO silně postižená nejvyšší nezaměstnaností v zemi, zvýšenou kriminalitou a velmi špatnou sociální situací. Karviná vykazuje vůbec nejvyšší počet násilných trestných činů v zemi.

Výrazné omezování těžby či dokonce uzavírání hlubinných dolů vytvoří podle odborů neřešitelné a velmi nebezpečné konflikty. Možnosti uplatnění horníků jsou podle nich mizivé s ohledem na situaci v okresech Karviná a Frýdek Místek, kvalifikační předpoklady zaměstnanců a jejich zdravotní stav.

Rada SHO oceňuje, že se vláda, kraj, města a obce ve spolupráci s vládním zmocněncem Jiřím Ciencalou se snaží situaci řešit. Situace je však stále horší a je nutno radikálnější opatření k odvrácení kolapsu v kraji.

„Máme obavy, že mohou být v blízké budoucnosti uzavřeny další doly. Proto rada SHO vyzývá vládu, vedení Moravskoslezského kraje, zastupitele obcí a měst, aby urychleně dořešili situaci v OKD ve vztahu k zaměstnanosti,“ uvádí se ve stanovisku.

Rada SHO žádá o urychlenou novelizaci nařízení vlády 363/2009 Sb.

„Je proto zarážející, že vedení OKD připravuje navýšení denní pracovní doby nad 8 hodin v podzemí. Jedná se o velmi těžké provozy, mnohdy ve špatných mikroklimatických podmínkách a s vysokou fyzickou a psychickou zátěží,“ dodává Rada SHO.

Hornické odbory věří, že vláda zaujme zásadní stanoviska k řešení nezaměstnanosti v regionu.

Ztotožňujete se s postojem hornických odborů OKD?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.