Sdružení hornických odborů v OKD se podle serveru Esondy.cz s vedením společnosti více než rok nemohlo dohodnout na znění nové kolektivní smlouvy. Management OKD odmítnul i kompromisní návrh zprostředkovatele. Proto odbory vyhlásily stávkou pohotovost a následně i stávku. Odbory vyzvaly zaměstnance, aby začali na šachtách v referendu hlasovat, zda jsou ochotni jít do stávky nebo chtějí přijmout poslední návrh kolektivní smlouvy, kterou předložil zaměstnavatel. Hlasování se zúčastnilo více než 60 procent zaměstnanců a naprostá většina, přes 90 procent, se vyjádřila pro stávku.

Proto odbory působící v OKD oznámily 11. listopadu, že budou kvůli obstrukcím zaměstnavatele při kolektivním vyjednávání v úterý 19. listopadu stávkovat od 12 do 16 hodin, 29. listopadu bude následovat celodenní a od 4. do 6. prosince třídenní stávka zaměstnanců.

Většina částí kolektivní smlouvy byla dojednána už delší dobu, jednání vázla až na způsobu výpočtu odměn. Zatímco OKD navrhovalo podíly z případného zisku a peníze za dodržování bezpečnosti a plnění hospodářských výsledků, horníci bojovali o zachování takzvaných 13. a 14. platů, tedy příspěvků na Vánoce a na dovolenou.

Jak dále uvedl portál Esondy.cz, teprve po vyhlášení stávky došlo k obratu a zaměstnavatel přišel ve středu za odbory se vstřícným návrhem kolektivní smlouvy, ve které se zpětně objevily přídavky na dovolenou ve výši šestinásobku denní mzdy a na Vánoce rovněž ve výši šestinásobku, včetně úpravy odstupného v sociální části kolektivní smlouvy.

Na tento návrh odbory přistoupily, a proto mohla být podepsána kolektivní smlouva. Sdružení hornických odborů OKD vydalo k tomuto aktu následující prohlášení:

Dne 13. 11. 2013 byla podepsána po více než 13 měsících vyjednávání kolektivní smlouva OKD, a.s. na roky 2014–2018. V souladu se zákonem č. 2/1991 Sb. o kolektivním vyjednávání důvody již vyhlášené stávky pominuly. Odborovými organizacemi byla rovněž odvolána stávková pohotovost. Zaměstnavatel předložil vstřícný a pro odbory přijatelný návrh, jehož základem je kolektivní smlouva OKD z roku 2012 upravená ve vztahu k složitým celosvětovým podmínkám v hornictví. Nová kolektivní smlouva je postavena na základních jistotách pro zaměstnance a zajišťuje i růst výdělků v případě zlepšení ekonomické situace.“

Dohodu s odboráři a zažehnání stávky ocenila podle portálu Zprávy.rozhlas.cz i těžařská společnost. Smlouva sama však nic nemění na tom, že OKD prožívá historicky nejhorší období, ani na jejích plánech do budoucna.

Uzavření kolektivní smlouvy je mimořádně důležitý krok, který zajistí pokračování restrukturalizace v OKD, která je nezbytná vzhledem k té situaci, v které se pohybujeme,“ řekl Českému rozhlasu mluvčí OKD Marek Síbrt.

Společnost NWR, která je vlastníkem OKD, plánuje podle portálu Zprávy.rozhlas.cz například zavřít důl Paskov, který je dlouhodobě ztrátový. V souvislosti s restrukturalizací se dá očekávat úbytek pracovních míst. První propouštění by se zřejmě dotklo agenturních pracovníků v OKD, kerých se kolektivní smlouva netýká.

Vítáte podpis kolektivní smlouvy v OKD?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.