Zjistil to deník Hospodářské noviny. Podle něj je tak čím dál jasnější, že absolventi technických oborů se v tuzemsku o svou budoucnost zřejmě bát nemusí. Na trhu práce je jich totiž málo a oni si mohou vybírat ze široké nabídky pracovních příležitostí. Hůř jsou na tom podle HN absolventi ekonomických oborů, jejichž počet stále stoupá a za pár let pro ně bude těžké najít uplatnění.

Na český pracovní trh se valí absolventi ekonomických oborů. Zatímco v roce 2005 jich studovalo na vysokých školách 62 tisíc, vloni jich už bylo o třicet tisíc víc. Personalisté proto varují, že pro ekonomy nebude za pár let dostatek práce. Naopak pro absolventy technických oborů je nabídka pracovních příležitostí velká. A tak ministerstva školství a průmyslu začala pracovat na strategii, jak vychovat více techniků. Deník Hospodářské noviny v této souvislosti citoval názory personalistů, kteří přiznali, že mladým lidem už vůbec nedoporučují studovat ekonomickou školu.

I když podle zjištění deníku HN ministři průmyslu Martin Kuba a školství Petr Fiala připravují společnou strategii, která by měla podpořit technické vzdělávání od mateřských a základních škol až po vysoké školy, definitivní podoba dokumentu vznikne až za několik měsíců. Kromě ministerských úředníků se ovšem na přípravě strategie podílejí i rektoři technických vysokých škol a Svaz průmyslu a dopravy, který bude například prosazovat jako povinný školní předmět práce v dílnách a větší propojení vzdělávacích institucí a průmyslových podniků. „Školy by se měly maximálně snažit, aby se jakékoliv praxe konaly ve firmách, a ne ve školách,“ citoval deník Hospodářské noviny Miloše Rathouského z expertního týmu pro lidské zdroje ze Svazu průmyslu a dopravy. SP ČR také představil svůj recept na chybějící praxi pro české vysokoškoláky: minimálně na jeden semestr by se z přednáškových sálů povinně stěhovali do podniků, kde by pracovali pod dohledem zkušených zaměstnanců. Taková praxe přitom už dnes funguje na vyšších odborných školách. Jejich studenti poslední půlrok před obhajobou závěrečné práce tráví ve firmě.

-pda-

Je krok správným směrem vrátit do školních osnov„práce v dílnách“?

Diskutujte o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.