Zjistil do deník Hospodářské noviny (HN). Ten také uvedl, že Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) má již také připraven plán, jak omezit zaměstnávání cizinců v tuzemských firmách.

List HN uvedl, že ministerstvo se ale nyní snaží řešit šikanu cizinců ze strany některých pochybných agentur práce. Opatření ale může být v rozporu se směrnicí Evropského parlamentu o agenturním zaměstnávání. HN zjistili, že proti stávajícím akcím MPSV chce protestovat třeba agentura Manpower.

Agentury práce přijdou o část byznysu. Parlamentem už schválená novela zákona o zaměstnanosti totiž zakazuje od ledna 2012 přidělovat cizince ze zemí mimo Evropskou unii na práci do českých továren. Podle HN jde pro agentury v podstatě o zákaz zaměstnávání Ukrajinců, Vietnamců a dalších lidí z takzvaných třetích zemí. Podniky, ve kterých cizinci pracují, by pro příště měly tyto lidi zaměstnávat přímo ve vlastním pracovním poměru.

Opatření, které MPSV prosadilo, může ale být v rozporu se směrnicí Evropského parlamentu o agenturním zaměstnávání. „Cizinci by měli mít jistotu pracovněprávního vztahu k zaměstnavateli, pro kterého skutečně pracují,“ citovaly HN mluvčí rezortu práce a sociálních věcí Táňu Švrčkovou. Podle zástupců agentur i některých právníků jde však o zásah do podnikání agentur a nerovnost s podmínkami pro lidi z členských států unie, které agentury mohou dál zaměstnávat a na práci do podniků přidělovat.

-pda-