Nesplňují nové požadavky bankovních regulátorů. Českým firmám se tak ztíží přístup k penězům, které potřebují ke svému podnikání. Mezi bankami otevřeně připustila omezování úvěrů podle zjištění HN například Raiffeisenbank.

Banky tvrdí, že opatření není namířené proti zaměstnavatelům, ale je nutné proto, aby peněžní domy splnily nové regulační limity. „Pro firemní sektor by to bylo špatné. Pokud by se významně omezilo úvěrování podnikové sféry ze strany bank, výrazně to poškodí nejen samotné firmy, ale i celou českou ekonomiku,“ citovaly ale Hospodářské noviny mluvčího Hospodářské komory Petra Kopáčka.

List upozornil, že dosud se předpokládalo, že české banky jsou silné a stojí stranou současných problémů. Největší tuzemské banky nové požadavky splňují s rezervou. Další v Česku působící banky ale takzvaný ukazatel Basel II ve svých zprávách nezveřejnily, a není proto jasné, v jaké situaci jsou. Podle informací z trhu se však do prodejů balíků úvěrů pouští více bank.

Peněžní domy mají už jen šest měsíců na to, aby splnily požadavky evropské bankovní regulace. Nový kapitál v současnosti na trzích nezískají, proto nemají jinou možnost, než se části poskytnutých úvěrů zbavit. Velkými riziky omezováním úvěrů je pro podniky nejen to, že nebudou moci financovat například své ekonomické plány, ale i to, že můžou kvůli nedostatku likvidity začít propouštět.

-pda-