Nové lidi chce nabírat jen asi desetina firem. Vyplývá to z předběžných výsledků aktuálního průzkumu Hospodářské komory mezi téměř 800 členskými podniky.

Z průzkumu vyplývá, že přibližně polovina firem předpokládá, že ponechá počty zaměstnanců beze změny. Třetina podniků zatím neví, jak bude dál postupovat, záležet prý bude na ekonomické situaci. Ekonomové, které v souvislosti s průzkumem oslovily domácí zpravodajské agentury, říkají, že i tyto výsledky svědčí o tom, že firmy jsou nyní velmi opatrné a vyčkávají.

Přesto se dají, oproti chování firem po roce 2008, kdy vypukla první vlna krize, jisté rozdíly. Firmy se třeba po první vlně krize poučily, že bezhlavé propouštění kvalifikovaných pracovníků v době krize je nešťastné, protože je poté obtížně získávají zpět.

Opakující se signály snižující se domácí poptávky a postupně ochabující zahraniční poptávky vyvolávají u firem nejistotu, souhlasil mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Milan Mostýn. Některé podniky, zejména ty se zahraničními vlastníky, přistupují k další redukci pracovníků. Takže místo mírného nárůstu počtu pracovníků se podle něj dá spíše očekávat stagnace, ale spíše další snižování počtu zaměstnanců. Razance bude záležet na dalším dost nepředvídatelném vývoji v zemích eurozóny, které je největším exportním trhem, podotkl.

-pda-