Zjistila to Česká televize. Televize uvedla příklady, třeba Terezy Moravové, která téměř nevidí a po roce hledání přesto získala práci a nyní sbírá data na internetu. Na počítačovém monitoru si může velikost textu snadno zvětšit tak, aby nalezla to, co potřebuje. Terezin zaměstnavatel je spokojený a do budoucna chce najmout více než polovinu pracovníků z řad zdravotně postižených. „Zjistili jsme, že lidé se zdravotním postižením mají vysoké kvalifikace a jsou strašně snaživí,” citovala ČT ředitele projektu Vášmajetek a zaměstnavatele Terezy Davida Hlinku.

ČT také uvedla, že zaměstnavatelům se takový přístup vyplácí, mají totiž nižší daně a nemusí platit odvody státu. Výhody objevuje stále více firem. Podle personalistů růst počtu příležitostí pro osoby se zdravotním postižením je ovšem v tuzemsku dlouhodobá záležitost. Počet volných pozic vzrostl ale meziročně o třetinu. Zatímco loni portál práce.cz nabízel denně zhruba 1000 volných míst pro hendikepované, letos je to už 1600.

Nárůst příležitostí ukazuje i statistika úřadů práce, kde se část takových nezaměstnaných registruje. “Počet evidovaných nezaměstnaných hendikepovaných se snížil, letos ke konci května jich bylo 60 tisíc v evidenci úřadu práce, loni ke stejnému datu 67 tisíc,” citovala Česká televize Táňu Kozelkovou z tiskového odboru ministerstva práce a sociálních věcí.

Hendikepované musí zaměstnat každá firma nad 25 pracovníků a mají tvořit aspoň čtyři procenta kolektivu. Pokud to firma nesplní, platí státu výrazné pokuty. Firmy, které nemohou zdravotně postižené zaměstnat, mohou využít takzvané náhradní plnění, například koupí výrobků z chráněných dílen.

-pda-

Měli by zaměstnavatelé dávat více práce zdravotně postiženým lidem?

Diskutujte o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.